Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyonlarda son iki haftada 89 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

TÜRK KARA KUVVETLERİNİN 2233'ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Metehan'dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar birçok kahraman komutan yetiştiren Türk Kara Kuvvetlerinin 2233'üncü kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Yasar Guler Msb Zeki Akturk 27062024 Aa1

TERÖRLE MÜCADELE

Milli Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumlarıyla ülkenin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya devam ettiğini belirten Aktürk, terörle mücadelenin kesintisiz bir şekilde sürdüğünü vurguladı. Aktürk, "Başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil, son iki haftada 89 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece, 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1270 olmuştur." dedi.

Pkk Operasyonu Msb Zeki Akturk 27062024 Aa

TESLİM OLAN TERÖRİSTLER

Aktürk, operasyonlar sonucu ayrıca Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 5 PKK'lı teröristin Habur'daki hudut karakoluna teslim olduğunu belirtti. Ayrıca, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit olan Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz ile güvenlik korucusu Cumali Esendemir'e rahmet diledi.

ALAN HAKİMİYETİ VE GÜVENLİK KİLİDİ

"Pençe-Kilit Harekatı ile bugüne kadar elde ettiğimiz alan hakimiyetini, sahanın gerekliliğine uygun, alışılmadık ve öngörülemez operasyonlarla geliştiriyoruz." diyen Aktürk, Irak'ın kuzeyindeki güvenlik kilidinin tamamen kapatıldığını söyledi.

Msb Zeki Akturk 27062024 Aa2

SINIR GÜVENLİĞİ

Sınırlarda yoğun, etkin ve dinamik tedbirlerle çok yönlü güvenliğin sağlandığına dikkat çeken Aktürk, son iki haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 486 kişinin yakalandığını, bunlardan 16'sının terör örgütü mensubu olduğunu bildirdi. "1 Ocak'tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 5 bin 215'e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 62 bin 217 olmuştur." dedi.

Sinir Guvenligi Msb Zeki Akturk 27062024 Aa

BÖLGESEL VE KÜRESEL BARIŞA KATKI

Tuğamiral Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya barışına katkı sağlamaya devam ettiğini aktardı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in, 13-14 Haziran'da Brüksel'de düzenlenen "Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı" ve "NATO Savunma Bakanları Toplantısı"na katıldığını hatırlatan Aktürk, Türkiye'nin Ukrayna'ya olan güçlü desteğini, Montrö Sözleşmesi'ne hassasiyetle uyduğunu ve Karadeniz'de bölgesel sahiplik ilkesine verdiği önemi vurguladı.

Yasar Guler Msb Zeki Akturk 27062024 Aa3

NATO'YA KATKILAR

Aktürk, NATO'nun komuta ve kuvvet yapısına, harekat ve misyonlarına yapılan katkılardan, savunma harcamalarında yüzde 2 hedefinin karşılandığından ve NATO'nun güney sınırında terörizmle mücadeleden bahsetti. Türkiye'nin, Suriye ve Irak'ın kuzeyinde bir "terör koridoru" kurulmasına asla müsaade etmeyeceğini belirtti.

Tatbikat Msb Zeki Akturk 27062024 Aa

MARK RUTTE'YE TEBRİK

Aktürk, toplantılar çerçevesinde Bakan Güler'in birçok mevkidaşı ve NATO üst düzey yetkilileri ile görüştüğünü ifade etti. Ayrıca, müttefiklerin ortak kararıyla NATO Genel Sekreteri olarak belirlenen Mark Rutte'yi kutladı ve görevini 10 yıl yürüten Jens Stoltenberg'e teşekkür etti.

Yasar Guler Msb Zeki Akturk 27062024 Aa2

İSRAİL SALDIRILARI

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, İsrail'in Filistinlilerin sığındığı mülteci kamplarına ve okullara yönelik saldırılarına dikkat çekerek, "Söz konusu saldırıların bölgesel istikrarı tehdit eder hale gelmiş olması endişe vericidir. Daha büyük çatışmalara yol açabilecek her türlü adımdan kaçınılmalıdır." dedi. Aktürk, Türkiye'nin önceliğinin Gazze'deki katliamın sona ermesi ve kalıcı barışın tesis edilmesi olduğunu vurguladı. Ayrıca, Filistin'in uluslararası camiada tanınmasının önemine değinerek, bu adımların Filistin'in hak ettiği statüye kavuşmasına katkı sağlayacağını belirtti.

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin orman yangınları ve diğer afetlerle mücadelede ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir koordinasyon içinde çalıştığını belirtti. İzmir, Denizli ve Çanakkale'deki orman yangınlarının söndürülmesi amacıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait 8 helikopterin 214 sorti yaparak destek sağladığını söyledi.

Msb Zeki Akturk 27062024 Aa3

PERSONEL VE ÖĞRENCİ TEMİN FAALİYETLERİ

Tuğamiral Aktürk, personel ve askeri öğrenci temin faaliyetlerinin planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi. "Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2024 Yılı Uzman Erbaş Temini" için 25 bin uzman erbaş alımının planlandığını ve başvuruların 30 Haziran'a kadar devam edeceğini hatırlattı. Ayrıca, "Milli Savunma Üniversitesi 2024 Yılı Askeri Öğrenci Temini Seçim Aşaması Faaliyetleri"nin 20 Temmuz'a kadar süreceğini belirtti.

BEDELLİ ASKERLİK BEDELİ

Aktürk, bedelli askerlik hizmeti kapsamında geçerli olan bedel ve ek bedelin 1 Temmuz itibarıyla güncelleneceğini hatırlatarak, mevcut bedel üzerinden müracaat etmek isteyenlerin 28 Haziran 2024 tarihine kadar işlemlerini tamamlamaları gerektiğini söyledi.

GAZETECİ SORULARI

MSB kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Msb Zeki Akturk 27062024 Aa1

IRAK'TAKİ KONTROL NOKTALARI

Mehmetçiğin Irak'ın kuzeyindeki bazı meskun mahallerde kontrol noktaları oluşturduğuna dair iddialara yanıt veren MSB kaynakları, "TSK'nın sivillerin yaşadığı meskun mahallere girmesi, buralarda kontrol noktaları oluşturması söz konusu değildir. Kontrol noktaları, Iraklı yerel makamlar tarafından oluşturulmakta ve Irak tarafı ile iyi bir koordinasyon yürütülmektedir." dedi.

ORTAK HAREKAT MERKEZİ

Irak ile oluşturulacak Ortak Harekat Merkezi ile ilgili son duruma ilişkin, "Teknik çalışmalar devam ediyor. Bir harekat merkezi kurulacak ve detayların belirlenmesine yönelik teknik çalışmalar olumlu şekilde devam ediyor." bilgisi verildi.

SURİYE SINIRINDA İNSAN KAÇAKÇILIĞI

Suriye sınırında insan kaçakçılığı iddiasıyla bir Tuğgeneralin gözaltına alınmasıyla ilgili sorulara cevap veren Aktürk, "Bir Tuğgeneralin makam aracıyla insan sevkiyatı yapıldığının tespit edilmesi üzerine adli makamlara sevk edildi. Tuğgeneral olayda dahli olup olmadığı belirlenememiş olmasına rağmen emekliye sevk edildi. Gözaltı kararı Akçakale Savcısı tarafından verildi. İdari ve adli süreçler bağlantılı şekilde yürütülüyor." dedi.

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ operasyonlarında bazı muvazzaf askerlerin gözaltına alınmasıyla ilgili sorulara yanıt veren Aktürk, "FETÖ ile mücadelemiz hassasiyetle devam ediyor. Yeni bilgi ve belgeler ışığında bu mücadele sürüyor. TSK, FETÖ ile mücadelede en hassas kurumlardan biridir ve mücadelemiz yeni bilgi ve belgeler çıktığı müddetçe devam edecektir." şeklinde konuştu.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI İHTİMALİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın üçüncü dünya savaşı ihtimaline ilişkin açıklamaları hakkında sorulan soruya yanıt veren Aktürk, "Birinci ve ikinci dünya savaşlarında olduğu gibi topyekûn bir risk her zaman ihtimal dahilindedir. Biz, MSB olarak savunma ve güvenliğimize yönelik değerlendirmeler yapıyor ve planlarımızı güncelliyoruz. TSK, birçok coğrafyada sürekli faaliyetler icra eden dinamik bir ordu olarak her türlü senaryoya hazırlıklıdır." ifadelerini kullandı.