Milli Savunma Bakanlığı’nda Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı gerçekleşti. Toplantıda, Gazze’ye insani yardımdan terörle mücadele operasyonlarına birçok konuda açıklama yapıldı.

'GAZZE'DEN TAHLİYE İÇİN GÖREVE HAZIRIZ'

Açıklamada, verilecek direktifler doğrultusunda Gazze’ye hem insani yardım hem de bölgeden tahliye konusunda göreve hazır olunduğu belirtildi.

MSB kaynakları konuya ilişkin açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetler’inin hem tahliye hem de sağlık desteği konusundaki tecrübelerine dikkati çekerek, yardım çalışmalarının gerçekleştirilmesinde en önemli unsurun bölgedeki ortamın uygunluğu olduğuna dikkati çekti.

TERÖRLE MÜCADELE

Irak ve Suriye’nin kuzeyinde sürdürülen terörle mücadele operasyonlarında ise son bir haftada 87 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Açıklamada, etkisiz hale getirilen terörist sayısının bu yıl içinde bin 802’ye, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 39 bin 145’e ulaştığı ifade edildi.

F-16  MESELESİ

F-16'larla ilgili de heyetlerin teknik toplantıyı tamamlandıkları, ABD’deki prosedürlerin bitmesinin beklendiği bildirildi. Açıklamada "Bir an önce bu sürecin olumlu ve süratli bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Bu konunun herhangi bir şarta bağlanmaması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.” denildi.

YASA DIŞI GÖÇ

MSB açıklamasında, son bir haftada Türkiye’ye yasa dışı yollarla girmeye çalışan 561 kişinin yakalandığı bilgisi verildi. Bu kişilerden 5’inin FETÖ mensubu olduğu belirtildi.

Öte yandan 2 bin 452 kişinin de hududu yasa dışı yollarla geçmek isterken engellendiği ifade edildi.