NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, iki gün boyunca süren toplantılarda Ukrayna, Çin, Batı Balkanlar gibi birçok konuyu ele aldıklarını anlattı.

NATO: RUSYA'NIN ELE GEÇİRDİĞİ YERLERİN YARISINI UKRAYNA GERİ ALDI

Stoltenberg, Ukrayna'da sahadaki durumu değerlendirdiklerini belirterek Rusya'nın ele geçirdiği bölgelerin yüzde 50'sinin Ukrayna ordusu tarafından geri alındığını kaydetti. Ukrayna'nın egemen bir devlet olarak varlığını sürdürdüğünü ifade eden NATO Genel Sekreteri, bunun en önemli kazanım olduğunu vurgulayarak, Rusya'nın muharebelerde büyük kayıplar verdiğini, ekonomik olarak zayıfladığını anlattı. Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşta yüzlerce uçak, binlerce tankın yanı sıra 300 binden fazla asker kaybettiğini söyledi.

"RUSYA GELECEĞİNİ PEKİN'E İPOTEK EDİYOR"

Siyasi olarak Rusya'nın sadece Ukrayna'da değil, Kafkasya ve Orta Asya'da da yakın çevresindeki etkisini kaybettiğini vurgulayan Stoltenberg, şu ifadelere dikkat çekti:
"Rusya ayrıca Çin'e çok daha bağımlı hale geliyor. Moskova her geçen yıl geleceğini Pekin'e ipotek ediyor. Askeri açıdan Rusya konvansiyonel güçlerinin önemli bir bölümünü kaybetti. Yüzlerce uçak, binlerce tank ve 300 binden fazla kayıp verdi"

"TÜM BUNLAR PUTİN'İN UKRAYNA'YI İŞGAL ETMEKLE STRATEJİK HATA YAPTIĞININ GÖSTERGESİ"

Stoltenberg, Rusya'nın ekonomik olarak baskı altında bulunduğunu, petrol ve gaz gelirlerinin düştüğünü, binden fazla yabancı şirketin ülkedeki faaliyetlerini durdurduğunu ya da küçülttüğünü ve geçen yıl 1,3 milyon kişinin Rusya'yı terk ettiğini belirterek "Tüm bunlar Putin'in, Ukrayna'yı işgal etmekle stratejik bir hata yaptığının vurguluyor" ifadesini kullandı.

NATO: RUSYA KIŞ ÖNCESİ FÜZE STOKU YAPTI

Öte yandan Rusya'nın hafife alınmaması gerektiğine de dikkati çeken Stoltenberg,  "Rusya'nın ekonomisi bir savaş zemininde. Putin'in kayıplara karşı toleransı yüksek. Rusya'nın Ukrayna'daki hedefleri değişmemiştir. Rusya kış öncesinde büyük bir füze stoku yaptı. Ukrayna'nın elektrik şebekesini ve enerji altyapısını vurmak için yeni girişimler görüyoruz. Ukrayna'yı karanlıkta ve soğukta bırakmaya çalışıyor." diye konuştu.