NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, NATO üye ülkeleri daimi temsilcileri heyetiyle Bulgaristan'ı ziyaret etti. Geoana, Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov ile Novo Selo Kara Kuvvetleri Üssü'nde, NATO himayesinde düzenlenen "Iron Strike-2023" tatbikatını izledi.

"RUSYA, KARADENİZ BÖLGESİNİN GÜVENLİĞİNE CİDDİ TEHDİT OLUŞTURUYOR"

Basına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Geoana, "Rusya'nın tehlikeli eylemleri, Karadeniz bölgesinin güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturmaktadır." diyerek şu sözleri söyledi:

"NATO ve müttefikleri, deniz devriye uçakları, AWACS uçakları ve insansız hava araçları kullanarak Karadeniz'deki gözetleme ve keşif çabalarını hızlandırdı. Bulgaristan'ın, Türkiye ve Romanya ile birlikte Karadeniz'de yüzen mayınları arama çalışmalarında işbirliği içinde olmalarından dolayı büyük mutluluk duyuyorum."

"RUSYA, UKRAYNA'YA KARŞI KIŞ KOŞULLARINI 'AVANTAJ' OLARAK KULLANACAK"

Geoana, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşta kış koşullarını "avantaj" olarak kullanmaya çalışacağını dile getirerek "Kış yaklaşıyor. Ukraynalılara, savaş alanında güçlü kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları şeyi vermeye ve onlara müzakere masasında daha güçlü bir konum sağlamaya devam etmeliyiz." dedi.

Diğer yandan Geoana, Bulgaristan'ın gelecek yıllarda gayrisafi yurt içi hasılasının en az yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırma kararlılığını memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Geoana, "Bu da daha fazla savaş uçağı, devriye botu ve piyade savaş aracına dönüşecek. Bulgaristan'ın güvenliğini artıracak ve NATO'yu güçlendirecek." ifadelerini kullandı.