Norveç’in başkenti Oslo’da İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store Filistin için ortak basın toplantısında buluştu. Bu noktada AB ülkeleriyle temaslarda bulunmak için harekete geçen İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, toplantıda Orta Doğu’da yaşananların ele alındığını ve Avrupa’nın Filistin devletini tanımaya hazır olduğuna dair “açık işaretler” olduğunu söyledi.

Filistindevleti

“ATEŞKES VE REHİNELERİN SERBEST BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ise Sanchez’i ağırlamaktan memnun olduğunu ifade ederek “Pek çok konuda hemfikiriz. Bugün gündemde tek bir konu vardı; Orta Doğu'daki durum, Gazze'de yaşanan trajedi” dedi. Norveç ve İspanya’nın bu konularda çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Store, “Gazze'de sivillerin hedef alınmasını ve masum insanların ölümüne yol açan saldırıları çok açık bir şekilde kınadığımızı ifade ettik. Acil insani yardımların erişimi, ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“FİLİSTİN DEVLETİNİ VE BM’DEKİ YERİNİ TANIMAYA HAZIRIZ”

Filistin devletinin tanınması konusunun da ele alındığını kaydeden Norveç Başbakanı Store, “Norveç tarafı olarak burada da aynı fikirde olduğumuzu söyleyebilirim. Norveç, Filistin devletini ve BM’deki yerini tanımaya hazır. Norveç, hem Batı Şeria'yı hem de Gazze'yi yönetebilecek demokratik bir Filistin'i tanımaya hazırdır. Filistin Yönetimini ve yeni Başbakanı destekliyoruz.

HANGİ DÖNEM VE HANGİ ORTAM

Asıl soru, bölgede barışa yönelik süreci desteklemek için bunu hangi dönemde ve hangi ortamda yapacağımızdır” açıklamasını yaptı.
 

Editör: Kübra Şenal