Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Bu yıl 28 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında idrak edilecek olan Kurban Bayramı için hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. Bayrama sayılı günler kalmışken öğrencilere bin TL bayram harçlığı verileceği iddiası üniversite öğrencilerinin gündemine oturdu. Konuya ilişkin sosyal medya paylaşımlarına yönelik İçişleri Bakanlığı’ndan kritik bir açıklama geldi. Peki, öğrencilere bayram harçlığı verilecek mi, nasıl başvuru yapılır, şartları neler? İşte öğrencilere bayram harçlığı verilecek iddiasına yönelik merak edilen sorunların cevapları…

ÖĞRENCİLERE BAYRAM HARÇLIĞI VERİLECEK Mİ?

Üniversite öğrencilerine, tıpkı emeklilerde olduğu gibi yılda iki kez bayram ikramiyesi verileceği iddiası sosyal medyada gündem oldu. “Bayram Harçlığı” adı altında üniversite öğrencilerine verilecek paranın bin TL tutarında olacağı da yine iddialar arasında.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA!

Ancak iddiaların doğru olmadığına yönelik İçişleri Bakanlığı kritik bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama şu şekilde;

"Bazı sosyal medya mecralarında Bakanlığımızca bayram harçlığı dağıtıldığı yönünde gayrı ciddi paylaşımlar ve videolar yayınlanmaktadır. Bakanlığımız e-başvuru sistemi vatandaşlarımıza başvurusu ile ilgili belgeleri sistem üzerinden elektronik ortamda da gönderme imkânı sunan son derece önemli hizmettir. Bakanlığımızca e-başvuru ya da açık kapı uygulamamız üzerinden bayram harçlığı ödemesi yapılması kesinlikle söz konusu değildir.”