Recep Tayyip Erdoğan, gençlere indirimli telefon ve bilgisayar alımı müjdesini verdi! Öğrencilere özel bir defaya mahsus vergi muafiyeti sağlanacak. Gençlerin eğitim ve teknoloji alanında işlerini kolaylaştıracak bu adım, seçim döneminde verilen sözlerden biriydi. 

Vergisiz Telefon İndirimi Ne Zaman Başlayacak?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan seçim döneminde verdiği sözleri tutuyor. Erdoğan'ın müjdelediği vergisiz telefon fırsatları, gençler arasında büyük bir heyecanla karşılandı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergisiz telefon ve bilgisayar alımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Osman Aşkın Bak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İlk kez bilgisayar ve cep telefonu alacak gençlere ÖTV'nin bir kereye mahsus kaldırılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Cumhurbaşkanımız yakın zamanda bilgilendirme yapacak." ifadelerine yer verdi.

vergi-indirimi-telefon-iphone

Cep Telefonlarında Vergi Oranı Ne Kadar?

Akıllı telefonlardan %1 oranında Kültür Bakanlığı Payı, %12 TRT Bandrolü, ÖTV'siz fiyatı 1500 TL'yi aşmayan telefonlardan yüzde 25 ÖTV, 3000 TL'yi aşmayan telefonlardan yüzde 40 ÖTV, 3000 TL'nin üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 ÖTV alınıyor. Bunların üzerine de yüzde 20 oranında KDV uygulanıyor..

Vergi İndirimli Cep Telefonu Fiyatları 

Öğrencilere vergisiz cep telefonu modelleri ve fiyatları henüz belli değil. SGK Uzmanı Emin Yılmaz, yaptığı bir konuşmada öğrencilere özel vergisiz telefon şartlarına ilişkin şu detaylara yer verdi;

"Cep telefonu, tablet, bilgisayar. Peki bu ürünlere hangi vergiler kesiliyor. Yüzde 20 oranında KDV kesiliyor. ÖTV modeline göre yüzde 25-40-50 kesiliyor. Kültür Bakanlığı payı yüzde yüzde 1, TRT bandrolü payı yüzde 12 kesiliyor. Bunun dışında aylık 10 GB'a kadar ücretsiz internet vaadi var. Vergili bir telefon 10 bin TL ise bunun KDV'si 1216 TL, Kültür Bakanlığı'na kesilecek pay 40 TL, ÖTV 2253 TL, TRT payı da 483 TL olmak üzere, 10 bin TL'lik telefon vergileri düşünce 5 bin 982 TL'ye düşmüş olacak.

Farklı bir örnekte 41 bin TL'lik bir telefon varsa bundan KDV 5 bin 639 TL, 184 TL Kültür Bakanlığı payı, ÖTV 10 bin 444 TL, TRT payı 2238 TL, 41 bin TL'lik bir telefon vergiler düştükten sonra 22 bin 465 TL'ye, 73 bin TL'lik bir telefonun 10 bin 674 TL KDV, 349 TL Kültür Bakanlığı payı, ÖTV 19 bin 767 TL, TRT payı da 4235 TL, 73 bin TL'lik bir telefonun vergileri çıkardığımız zaman 37 bin 949 TL'ye geliyor.

Gençlerimize üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümünde olanlara bir defaya mahsus verilecek. Açıköğretim, yüksek lisans, doktora yapan öğrenciler bundan faydalanamayacak. Yüzde 25-40-50 oranında ÖTV kesiliyor. Vergisiz telefon tablet denildiği için burada ÖTV, KDV, Kültür Bakanlığı payı ve TRT bandrolü vergi olarak tabir ediliyor. Bugün netleşecek. Ekimde Meclis açılınca kanun taslağı ile birlikte netleşmiş olacak."