Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk kez 2019-2020 eğitim öğretim yılında başlattığı 'ara tatil' uygulaması için bu sene de geri sayım başladı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen yeni dönemin ilk ara tatilini 13-17 Kasım tarihleri arasında yapmayı planlarken tatil sürecinde öğretmenlere verilen seminerde de değişikliğe gidildi. 

5 GÜNLÜK SEMİNER OKULDAN YAPILACAK

TGRT Haber'den Mutluhan Yıldız'ın  haberine göre, MEB'in geçtiğimiz hafta alınan karara göre, 5 günlük seminer bu yıl fiziki olarak yapılacak. Öğretmen ve idareciler ara tatilde çalışmaya ve bulundukları şehirde kalmaya devam edecek. 

MEB tarafından Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu'nun imzasıyla okullara ilettilen '13-17 Kasım Mesleki Çalışma Dönemi' konulu yazıda öğretmenlerin belirlenen tarihlerde mesleki program çalışmaları için bulundukları okulda olmaları gerektiği belirtildi. 

ÖĞRETMENLER İSYAN ETTİ 

Eğitim Bilgi Ağı'ndan daha önce seminerleri izleyen öğretmenler bu çerçevede bulundukları şehiriden ayrılıp tatil yapabilyorlardı. Son kararla birlikte ara tatillerini kullanamayacak öğretmenler sosyal medyadan duruma tepki gösterdi. 

"ONLİNE SEMİNER İSTİYORUZ"

"Online Seminer İstiyoruz" etiketi kullanan binlerce öğretmen sesini Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e duyurmaya çalıştı. 

Yapılan paylaşımlarda tatil haklarının geri getirilmesini isteyen öğretmenler seminerin tekrardan online şekilde yapılmasını istedi. Tatil planı yapan ve günler öncesinden uçak bileti alanlar kara kara düşünmeye başladı. 

X plartformundan (Twitter) paylaşımda bulunan bir öğretmen, "Sene başında seminerin yüz yüze olacağı açıklanmadığı için binlerce öğretmen plan yaptı. Seminerde izlenecek videoları çok rahat online olarak da izleyebiliriz" ifadelerine yer verdi. 

Öğretmenler paylaşımlarından, EBA sistemi üzerinden izlenebilecek aynı seminerin neden okullarda yan yana izlenmesi gerektiğini anlamadıklarını belirtti.