7 Ekim'den bu yana İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki gerginlik tırmanarak devam ediyor. Bu süre zarfında İsrail ordusundan yapılan son açıklamaya göre, çatışmalarda hayatını kaybeden İsrail askerlerinin sayısı 306'ya ulaştı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASININ SEYRİ

İzzeddin el-Kassam Tugayları, Hamas'ın silahlı birimi olarak bilinir, 7 Ekim'de İsrail'e "Aksa Tufanı" adında geniş çaplı bir saldırı başlattı. Bu saldırı kapsamında, Gazze'den İsrail'e doğru binlerce roket fırlatıldı. Filistinli silahlı unsurlar, Beyt Hanun-Erez sınır kapısına ani bir baskın düzenleyerek bu bölgeyi kontrol altına aldılar. Ardından, bu gruplar İsrail topraklarına sızarak eylemlerini sürdürdüler. İsrail ordusu, bu hareketliliğe cevap olarak Gazze Şeridi'ne hava saldırıları başlattı.

Bu saldırılar sonucunda, Gazze'den yapılan roket saldırılarıyla İsrail'de 1405 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 968 kişi ise yaralandı. Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırılar neticesinde 3 bin 478 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 12 binden fazla kişinin de yaralandığını belirtti.

Kaynak: AA