İsrail askeri birimleri, Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren "silahlı grupları neutralize etme ve kaybolan ya da kaçırılan kişilere dair veri toplama" amacıyla gecenin ilerleyen saatlerinde bir harekat başlattı.

İsrail'in Ordu sözcüsü olan Daniel Hagari, konu hakkında yaptığı açıklamada, şimdiye kadar Gazze'de alıkonulan 222 İsrailli'nin kimliklerinin belirlendiğini ve bu durum hakkında aileleri bilgilendirdiklerini aktardı.

Hagari, bu sayının toplam esir sayısını kapsamadığını belirterek, "Kaçırılan bireylerin güven içerisinde ailelerine geri dönmeleri için her türlü askeri, istihbarat ve politik yöntemi kullanmaya devam ediyoruz. Bu mücadelenin asıl sebebi budur." ifadesinde bulundu.

Hagari, Hamas'ın nüfuzunun ve gücünün kırılmasının da savaşın ana hedeflerinden biri olduğunu belirtti. "Gece operasyonu için hazırlanan zırhlı birlikler ve piyadeler, silahlı grupları ortadan kaldırmak ve eksik ya da kaçırılan kişilere dair bilgi toplamak amacıyla harekete geçti." dedi.

Gazze Şeridi'ne yakın bölgelerde İsrail ordusunun kontrolünde 1000'den fazla Filistinli'nin cenazesinin ve esirinin olduğunu vurgulayan Hagari, 7 Ekim tarihinden itibaren yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden İsrailli asker sayısının 308 olduğunu ekledi.

Hagari, Gazze'ye insani yardım amaçlı 14 tırın giriş yaptığını belirtirken, bölgeye akaryakıt sevkiyatının yapılmayacağını da dile getirdi.

Son olarak, "İsrail ordusu, askeri olarak hazır durumda ve gücünü artırıyor. Hatta şu an bile, savaşın bir sonraki evresi için hazırlanan bir jet, silahlı grupların konumlandığı birçok bölgeye hava saldırısı gerçekleştiriyor." şeklinde bilgi verdi.

Kaynak: AA