Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından Yargıtay Başkanı seçilen Ömer Kerkez için mazbata takdimi ve cübbe giyme töreni düzenlendi.

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (1)

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (12)

MAZBATA TAKDİMİ VE CÜBBE GİYME TÖRENİ

Yargıtay Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende, Ömer Kerkez'e mazbatasını Yargıtay 1. Başkanvekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak takdim etti. Başkanlık cübbesi ise önceki başkan Mehmet Akarca tarafından giydirildi.

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (2)

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (3)

KERKEZ'İN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Törende konuşan Ömer Kerkez, başkanlık makamına kendisini layık gören üyelere teşekkür etti ve zorlu bir seçim sürecinin geride kaldığını belirtti. Seçimlerin bugün itibarıyla sona erdiğini vurgulayan Kerkez, "Bugün sizlerle beraber, hep birlikte yargımız için, Yargıtay'ımız için ne yapılması gerekiyorsa bunlara bakacağız. Başka hiçbir şeyle uğraşmaya zamanımız da yok, enerjimiz de yok." dedi.

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (6)

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (8)

YARGITAY'IN İTİBARINI KORUMA SÖZÜ

Kerkez, Yargıtay'ın itibarını korumak için elinden geleni yapacağını ifade ederek, son dönemde yargı organlarının ve Yargıtay'ın sürekli konuşulur, tartışılır hale geldiğini belirtti. Ömer Kerkez, "Bu olumsuz tartışmaların en azından bizden kaynaklı sorunlarını mutlaka bir an önce çözmemiz gerekiyor. Biz yargı için zaten büyük fedakarlıklarla görev yapıyoruz. Bunu hiç esirgemeden sonuna kadar devam ettirmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (5)

MAKAM ODASI HERKESE AÇIK OLACAK

Görevi boyunca makam odasının herkese açık olacağını ve kimseyi ayırmayacağını kaydeden Kerkez, eski Başkan Akarca'ya görev süresi boyunca yaptığı hizmetleri dolayısıyla teşekkür etti. Kerkez, "Türk yargısı insan haklarına, temel hak ve özgürlüklere saygı fikrini aklına, bağımsızlığın gücünü kararına, tarafsızlık ve adalet duygusunu yüreğine kazımış gerçek hakim ve savcıların sırtında yükselecektir." dedi.

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (10)

AKARCA'NIN VEDA KONUŞMASI

Törende konuşan eski Başkan Mehmet Akarca da geride kalan seçim sürecinde kendisine oy veren ve vermeyen herkese teşekkür etti. "Önemli olan yargının, Yargıtay'ın yücelmesi ve bu kurumların saygınlığının korunması." diyen Akarca, Kerkez'in elinden gelen bütün gayretleri göstereceğine inandığını belirtti. Seçim sonuçları nedeniyle kimseye kırgın olmadığını ifade eden Akarca, "Yüce Genel Kurulun teveccühü, takdiri başımızın üstünde. Elbette demokratik gelenekler bu şekilde tesis ediliyor, bu şekilde hayatını sürdürüyor." diye konuştu.

Omer Kerkez Yargitay Baskani Oldu 14052024 Aa (11)

Editör: Mevlüt Peker