Pandemiden sonra yaşanan durgunluğun ardından tırmanışa geçen otomobil fiyatları dur durak bilmemişti. Özellikle ikinci el araçlarda fiyatlar, sıfır araçlarla yarışır hale geldi. Bunun üzerine harekete geçen Ticaret bakanlığı, sıfır araç piyasasına bir dizi önlem getirdi.

FİYATLAR ÜZERİNDEKİ KÖPÜK ERİDİ

Önlemler işe yaradı, fiyatlardaki köpük eridi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat da, fiyatların günbegün şişmesini engellemek için aldıkları önlemleri hatırlattı.

sifir-aracta-kopuk-eridi-ss-1

Sıfır araç fiyatlarındaki düşüşe dikkat çeken bakan Bolat, “Düzenlemeler yaptık. Sıfır araba satışlarında da yüzde 10 ile yüzde 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık” diye konuştu.

6 AY VEYA 6 BİN KM ŞARTI

Bakanlık 15 Eylül itibariyle, sıfır araç satışlarında 6 bin kilometre veya 6 ayı doldurma şartı getirmişti. Sıfır araç satışlarına anında yansıyan karar sonrası piyasasındaki hareketlilik de Bakan Bolat’ın sözlerini doğruladı.

sifir-aracta-kopuk-eridi-ss-2

DÜŞÜŞ 300 BİN LİRAYI BULDU

Sıfır araba satışlarında rüzgarı tersine döndürdü. Sıfır araçlar hem bulunabilir oldu hem de fiyatı düştü. Araç almak için uzun zamandır piyasaları takip ederek, bu fırsatı bekleyen vatandaşlar araç satışlarında 200 ile 300 bin lira bandında değişiklikler olduğunu gözlemledi.

sifir-aracta-kopuk-eridi-ss-3

Sadece 2 ay öncesine kadar fiyatı 1 milyon 800 bin lira olan lüks otomobiller, iki ay içinde  1 milyon 550 bine düştü. Araç piyasasındaki bolluk sayesinde vatandaşların aylarca bekleme derdi de son buldu, sıfır araçlar siparişin ardından 2 hafta içinde teslim edilmeye başlandı.