MEB Ortak Sınavlar Tamamlandı!

MEB 2. dönem 1. sınavları tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler, 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci dönem birinci yazılı sınavlarına katıldı. 6. sınıf Türkçe ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart'ta; 6. sınıf ve 9. sınıf matematik dersleri için de 27 Mart'ta ülke genelinde ortak yazılı şeklinde yapıldı. Ülke geneli ortak yazılı sınavlarda, ilk kez açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanıldı.

yazılı-örnek-sorular-meb-2.-sınavlar-2

Türkçe dersi 6. sınıf yazılı sınavında 14 çoktan seçmeli soruyla birlikte 2 açık uçlu soru kullanıldı. 6. sınıf matematik yazılı sınavında ise 10; 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı yazılı sınavında 7 ve 9. sınıf matematik yazılı sınavında ise 8 açık uçlu ve kısa cevaplı soru kullanıldı.

ORTAK SINAV SORU VE CEVAPLARI YAYIMLANDI

Ortak sınav sonuçları merak edilirken, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 26-27 Mart'ta yapılan ülke geneli ortak sınavların soru ve cevapları yayımlandı. 

MEB ORTAK SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

yazılı-örnek-sorular-meb-2.-sınavlar-3

İkinci Dönem Birinci Ortak Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

İkinci dönem birinci sınavlar, ülke genelinde uygulandı. Öğrenciler ve veliler tarafından merak edilen Türkçe dersi 6. sınıf ortak yazılı sınav sonuçları "ortakyazilisinav.meb.gov.tr" adresinde okul müdürlüklerinin erişimine açılacak ve alan öğretmenlerince e-Okul sistemine işlenecek.

6. sınıf matematik, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile 9. sınıf matematik derslerinin ortak yazılı sınav sonuçları ise ilgili dersin öğretmenlerince e-Okul sistemine işlenecek ve öğrencilere bildirilecek.

Editör: Nurseli Fırat