Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla tehlike arz ettiği gerekçesiyle sokak köpeklerine yönelik bir düzenleme taslağı hazırlanıyor. Hazırlık aşamasında olan yasal düzenleme, Türkiye'yi ikiye bölerken bir tepki de gazeteci Sadık Albayrak'tan geldi. A Haber'e konuşan Albayrak, Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman'ın hayvanlarla ilgili, "Ben bunun itlafına izin veremem çünkü yarın, huzur-u ilahiye varınca Süleyman'dan hakkını alır karınca..." dediğini paylaştı. Albayrak, "Ekolojik dengeyi bozmak çağdaş yobazlıktır" dedi.

Albayrak, Osmanlı döneminde hayvanlarla ilgili verilen fermanları şu şekilde anlattı:

İkindi vaktinden sonra hayvanları çalıştırma yasağına dair ferman var. Başka bir fermanda ise yük hayvanlarına binme yasağı ve cuma tatillerine dair ferman var. Yani güneşin doğuşundan ikindiye kadar hayvan çalışabilirsin. Yani günde 8 saat. Bu 8 saate halen dünya ulaşabilmiş mi? Bütün bu çalışmaları yaparken karşıma çıkan belgeler geçmişte ne kadar ulvi ve yüce bir toplum yapısı ortaya koyduğumuzun ispatı olmuştur. Ne diyor Kanuni. Diyor ki 'Ben bunun itlafına izin veremem çünkü yarın, huzur-u ilahiye varınca Süleyman'dan hakkını alır karınca...'

KUŞ AVLAMA YASAĞINA DAİR FERMAN VAR

Bütün canlı haklarına dayalı yaşanabilir bir dünya için burada kadın, erkek köpek, at, fil, deve, kuş hepsi toplu beraberdir. Çünkü Cenab-ı Hak hepsini bir hikmet için yaratmıştır. Çekirgelerin kovulması için sığırcık kuşlarının rahatsız edilmemesi için bir arzuhal var. Bu kuşları avlamayacaksın diyor. Toplum değişiyor insanlar ister istemez yasakları deliyorlar. Yavrulama zamanında kuş avlama yasağına dair ferman var. Atalarımız sadece elde kılıç bir Batı'ya bir Doğu'ya gitmemiş.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu