Ülkenin ekonomik hedeflerini belirleyen 2024-2026 Orta Vadeli Program (OVP), 6 Eylül 2023 (bugün) gerçekleştirilecek olan bir toplantıyla kamuoyuna sunulacak. Ülkenin ekonomik geleceği ve politika yönünü şekillendirecek Orta Vadeli Program (OVP) açıklaması, ekonomi yönetimi tarafından hazırlanmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla düzenlenecek olan bu önemli açıklama merakla bekleniyor..

Erdoğan-açıklıyor-OVP

ORTA VADELİ PROGRAM (OVP)

Orta Vadeli Program, üç yıllık perspektife sahiptir. Yıllık uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenmektedir. Bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecektir. Aynı zamanda, kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğinde olan bu Program, son yıllarda sosyal ve ekonomik alanda sağlanan gelişmelerin daha sağlam bir zeminde sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkıda bulunacaktır. Programın amaç ve öncelikleri, Bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, kurumların karar alma ve uygulama süreçlerinde, idari ve yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinde esas alınacaktır.

OVP NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2024-2026 Orta Vadeli Program (OVP), 6 Eylül 2023 (bugün) gerçekleştirilecek olan bir toplantıyla kamuoyuna sunulacak. Dün yapılan kabine toplantısının ardından, yarın Orta Vadeli Programın tanıtımının yapılacağını belirten Başkan Erdoğan, belirli bir saatten bahsetmedi. 

orta-vadeli-program-açıklandı-recep-tayyip-erdoğan

ORTA VADELİ PROGRAM (OVP) İÇERİĞİ

Üç yıllık perspektife sahip olan Orta Vadeli Program İçeriği;

  • Kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğindedir.
  • Makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsar.
  • Uzun vadeli amaçlara katkıda bulunacak şekilde, üç yıllık dönemde üzerinde yoğunlaşılacak öncelikleri tespit eder.
  • Çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunmaktadır.
  • Uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenecek dinamik bir yapı arzeder.