150 milyon dolarlık zehirli rant çetesi deşifre oldu! İşte torbacı taksicilere dev operasyonun ayrıntıları…

İstanbul’da son dönemin en çarpıcı operasyonuna imza atan narkotik polisi, torbacı taksici ve motosikletli kuryelerden oluşan 266 kişilik uyuşturucu çetesini çökertti. Terör örgütü gibi hücre tipi yapılanmayla örgütlenerek ‘omerta’ yani gizlilik kuralıyla 3 milyar liralık vurgun yapan çeteye düzenlenen operasyonun görüntülerine ve ayrıntılarına ulaşıldı. Ekran Haber özel…

Özel Haber 18.03.2023, 14:10 18.03.2023, 14:19
150 milyon dolarlık zehirli rant çetesi deşifre oldu! İşte torbacı taksicilere dev operasyonun ayrıntıları…

İstanbul’da narkotik polisi torbacı taksici ve moto kuryelere dev bir operasyon düzenledi. Yaklaşık 16 ay boyunca adeta iğneyle kuyu kazan narkotik polisinin yürüttüğü bir taksici üzerinden başlayan uyuşturucu soruşturması 266 kişiye uzandı. 105 taksici ve moto kuryenin yakalandığı operasyonda 266 şüpheliden 161’i gözaltına alındı. Narkotik polisi, terör örgütü gibi hücre sistemiyle örgütlenip omerta kuralıyla çalışan 3 milyar liralık zehirli rant çetesinin kökünü kuruttu. Uyuşturucu çetesinin uluslararası bağlantılarının da deşifre edildiği dev operasyonun görüntülerine ulaşıldı.

ZEHİR ÇETESİNİN YAPISI

Bir baron ve 3 yöneticinin olduğu uyuşturucu çetesinin mali ve kasa sorumlularının olduğu öğrenildi. Terör örgütü gibi hücre tipi yapılandığı anlaşılan çetenin uyuşturucu trafiğinin sevk ve idaresinin call center yöneticisi tarafından yapıldığı tespit edildi. Çeteye üye olan şahısların birbirinden haberlerinin bile olmadığı Anadolu ve Avrupa Yakası’nda 12 hücre yapılanmasını olduğu belirlendi.

HÜCRE SİSTEMİ VE OMERTA KURALI

Çeteyi yakından izleyen narkotik polisi takiplerini sıklaştırarak beş kademeli üst ağa ve barona ulaşmayı başardı.

Taksici ve motokuryelerden oluşan çetenin ödül-ceza sistemiyle çalıştığı öğrenilirken sistemin mafya terimiyle ‘omerta’ yani gizlilik kuralıyla işlediği belirlendi. Yeni üye alımlarının referansla yapıldığı örgütte iyi çalışan torbacıların bonusla, primle ödüllendirildiği tespit edildi. Sipariş gelince müşteri alınmadığı, uyuşturucunun şifresinin ise ‘yemek’ olduğu öğrenildi. Torbacı taksici ve motkuryeler siparişi teslim ettikten sonra buluşma noktasına gelerek zehirden elde edilen kazancı finans sorumlusuna teslim ediyordu.

3 MİLYAR LİRALIK ZEHİRLİ PARA TRAFİGİ!

Soruşturma sürecince ara yakalamalar da yapan narkotik polisinin 85 kilo uyuşturucuyu ele geçirmesi çeteye büyük bir darbe vurdu. Çetenin 12 hücresinin bir günlük kazancının 15 milyon lira civarında olduğu, torbacıların günlük kazancının ise 80-100 bin lira arasında olduğu öğrenildi. Uyuşturucu rantının toplam büyüklüğü ise dudak uçuklatan cinstendi. Kirli ve kara paranın boyutu tam olarak 150 milyon dolar yani 3 milyar TL civarında olduğu ortaya çıktı.

ULUSLARARASI BAĞLANTILAR DEŞİFRE EDİLDİ!

Narkotik polisinin dev operasyonuyla gözaltına alınan 105'i torbacı taksici ve motokurye olmak üzere toplam 161 kişinin sorularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildiği öğrenilirken örgütün Güney Amerika-Avrupa-Türkiye üçgenindeki uluslararası bağlantıları da deşifre edildi.

banner2
Yorumlar (0)