Görmedikleri, bilmedikleri devre mülk için aidat ödüyorlar! Yalova'da termal otel dolandırıcılığı

Yalova'da binlerce vatandaşın 'hediye tatil' ve 'devre mülk satın alma' vaadiyle dolandırıldığı ortaya çıktı. Yalova başta olmak üzere Kütahya ve Kuşadası'nda da ofisleri olduğu öğrenilen firma, 500 odası bulunan bir oteli, binlerce kişiye devre mülk olarak satarken, mağdurlar ise hiç görmedikleri ve bilmedikleri bir yer için binlerce lira aidat ödemek zorunda kalıyor.

ÖZEL HABER 13.06.2022, 19:49
Görmedikleri, bilmedikleri devre mülk için aidat ödüyorlar! Yalova'da termal otel dolandırıcılığı

Ekran Haberin edindiği bilgilere göre, Yalova'da bir 'termal otel' dolandırıcılığı daha yaşandı. Kentte 'hediye tatil' ve 'devre mülk satın alma' vaadiyle binlerce vatandaş mağdur eden yapının altından adı daha önce 'dolandırıcılık' iddialarına karışan Karaderili Şirketler Grubu / Royal Doğa Termal çıktı.

TAPUYU BİNLERCE KİŞİYE SATTILAR

Yalova başta olmak üzere Kütahya ve Kuşadası'nda da ofisleri olduğu öğrenilen firmanın, vatandaşları arayarak hayali otellerde devre mülk sattığı ve sözleşme imzalattığı iddia edildi. Şirketin böylece, 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapunun 40 bine yakın kişiye sattığı ortaya çıktı. Bazı mağdurlar, istenilen aidatlar nedeniyle gelen icralarla şok olurken bazıları ise hiç görmedikleri, bilmedikleri devre mülkler için binlerce lira aidat ödüyor.

ÇOK SAYIDA MAĞDUR VAR

Firmanın kendilerini, 'devre mülk' ve 'hediye tatil' yalanıyla dolandırdığını ileri süren mağdurlar ise adeta isyan etti.

Yalova'da Termal Otel Dolandırıcılığı... 52 Kişinin Hapsi Isteniyor -  Turizm Aktüel | Güncel Turizm Haberleri | Turizm Gazetesi

Mağdur A.N.K.:

"2014 yılında bir şekilde şirketin her biri çok iyi oyuncu olan tatlı dilli, güler yüzlü pazarlama elemanlarına inandık ve üyelik sözleşmesi imzaladık. Ödemelerimizi geciktirdiğimizde arıyorlar dosyamızın icraya verileceğini söyleyerek üstü kapalı tehdit ediyorlardı. Ya sabır deyip ödemeye devam ettik. Sıklıkla arayıp üyeliğimizi daha üst bir üyeliğe yükseltmek için ısrar ediyorlardı. Reddetmemize rağmen ısrarlarından vazgeçmiyorlardı. Yalova veya Kuşadası’na davet edip “bedava tatil” yaptırma teklifinde bulunuyorlardı. Üyelik taksitlerimizi bitirdik fakat her yıl yükselen bir oranda “bakım aidatı” ödemeye devam ediyoruz. Geciktirdiğimizde “icraya verilmekle” tehdit ediliyoruz. Aradan geçen yıllara rağmen kimle muhatap olduğumuzu, devre mülk sahibi olup olmadığımızı, neyle sınandığımızı anlayabilmiş değiliz. Ara ara bilmediğimiz tanımadığımız insanlar bizi cep telefonumuzdan arayıp Yalova’daki “4+1” devre mülkümüzü satın almak isteyen müşteri olduğunu söyleyerek yine Kuşadası’na davet etmeye devam ediyorlar. 

Yalova Termal Oteller, İndirimli Yalova Termal Tatil Fiyatları - Jolly

Geçen hafta yine böyle bir telefon aldık. Güya Katar’lı bir müşteri 150 bin dolar karşılığı devremülkümüze müşteri olmuş. Reddedince çirkinleşip hakaretler yağdırdılar. Bunun üzerine bir araştırmaya koyuldum ve gördüm ki Karaderili Şirketi, kendi dolandırdığı yetmiyormuş gibi bizlerin iletişim ve diğer müşteri bilgilerini dolandırıcılara vermiş. Karaderili Şirketi’nden kurtulmak isteyen mağdurlar bir kez daha dolandırılmaya mecbur edildikleri bir sisteme itilmişler. Birbirlerine “bey” ve “ hanım” şeklinde hitap ederek şirket ciddiyeti algısı oluşturmaya çalışan çoğu sabıkalı, hırpani tipler Karaderili’den sızdırdıkları müşteri bilgilerini kullanarak mağdurları yeniden dolandırıyorlar. Devre mülkünü Katarlı bir müşteriye iyi bir paraya satıp Karaderili belasından kurtulma umuduyla yola çıkan mağdurlar, ya “satıştan önce odaya kapsamlı bir bakım yapmak gerekiyor” ya da satışın çabucak yapılabilmesi için “Katarlı müşterinin gönlünün hoş edilmesi gerekiyor” yalanıyla kandırılıp 100-150 bin lirası alınıyor, üstüne yeni bir “hayali devremülk” sözleşmesi imzalatılıyor. Mağdur kişi dolandırıldığını fark ettiğinde de ya tehdit ediliyor ya da muhatap kimseyi bulamıyor. 

✓ Devremülk satışında dolandırıcılara dikkat! - Emlak Yasam

Benim dikkatimi çeken bir detay var: Dolandırıcılar müşterilere ait veriler için “data” ibaresini kullanıyor. Karaderili Şirketi’nin sözde CEO’su, avukatı, tepe yöneticileri de aynı ibareyi kullanıyor. Yani şirketin sözde yetkililerinin kullandıkları jargon ile şirketin müşteri bilgilerini ele geçirerek “dolandırıcılık” yapan grupların dili ortak. Bu da daha önce veya halen birlikte çalıştıkları anlamına gelir.

Şirket bizi kandırmak için olabildiğince tatlı dilli elemanlar kullanıyordu. Şimdi ise mağduriyetimizi dile getirmek için güç bela ulaştığımız şirket telefonlarında yalnızca “çemkiren” elemanlarla muhatap oluyoruz. Binlerce kişiyi mağdur ettiği ayan beyan ortadayken, haklarında açılmış dolandırıcılık davaları varken birçok ciddi basın kuruluşunun bu şirketi hala termal turizminin lokomotifiymiş gibi haber yapmaya devam etmesi, açık kaynaklarda haklarında hiçbir biyografik bilgi bulunmayan şirketin sahipleri ve yöneticilerinin demeçlerini yayınlamaları biz mağdurları yaralamaktadır.

Yalova'da devremülk dolandırıcılığı: 52 sanığa dava açıldı - Son Dakika  Haberleri

Binlerce kişiyi dolandırarak mağdur eden şirket yöneticileri demeçlerinde başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimizi,  yabancı devlet başkanlarını otellerinde ağırlamak istediklerini belirtmektedirler. Bu gayret binlerce kişiyi mağdur ederek edindikleri otellerine “meşruiyet” kazandırma girişiminden başka bir şey değildir. Yerel idareciler, bürokratlar ve siyasetçilerimiz bu grubun mekanlarına girerek veya “yapmacık” sosyal sorumluluk projelerine iştirak ederek mağdurların vicdanlarını daha fazla sızlatmamalıdırlar.

Her büyük dolandırıcının yaptığı gibi bunlar da önce varlıklarını yurt dışına kaçıracak sonra da kendileri de yurt dışına kaçacaktır. Benim değerlendirmem böyle. Çünkü benzerlerini çokça yaşadık.  Biz mağdurlar oluşturduğumuz Whatsapp ve Telegram gruplarında organize olmaya çalışıyoruz. Sürekli yeni katılımlar oluyor. Hakkımızı aramak için neler yapabileceğimizi tartışıyoruz. Tüm mağdurların Yalova’da toplanıp oradan devlet büyüklerimize sesimizi duyurmak fikri ağırlık kazanıyor.

Ankara'daki Devremülk dolandırıcılığı Almanya'ya sıçradı
Umarım bu grubun otellerinin olduğu yerlerdeki idareciler, savcılar ve emniyet güçleri; "mağdurlar kendiliğinden hak aramaya başlamadan önce" gereğini yapar. Çünkü devletimizin konuya el atması için “mağdurların topluca otellere girmesi” de tartışılıyor. Sonuçta o otellerde devre mülk sahibiyiz. Yani kendi mülkümüze girmiş olacağız. Kim olurlarsa olsunlar, güçleri ne olursa olsun bunların ipliğini pazara çıkaracak cesur savcılarımız vardır. Sıra sıra dizilmiş vaziyette adliyeye çıkarılacakları günü dört gözle bekliyoruz.

‘UZLAŞMAYI REDDETTİLER’

Mağdur A.B.:

'' Telefon aracılığı ile hediye tatil kazandınız diyerek, önce reddettiğimiz sonrasında ısrarla aranarak, ikna edildiğimiz Yalova Termal Palace Otele tatil hakki kazandığımız, belgeyi almak için gittik. Burada aynı durumun yaşayan diğer insanlar gibi psikolojik baskı altında biz de hisseli gayrimenkul satış sözleşmesini maalesef ki imzaladık. Tüketici Mahkemesi'ne başvurduk. Arabuluculuk aşamasında reddettiler, uzlaşmayı ve dava açtım.''

‘BİZİ 6 SAAT İKNA ETMEYE ÇALIŞTILAR’

Mağdur M.S.:

''Bir diğer müşteri, Royal Doğa Termal Turizm adı altında hediye tatil kazandınız araması aldık. Otelde 2 saatlik tanıtım yapıldıktan sonra hediye tatil kuponumuzu alacağımız bildirildi. Termal City Yalova otelde yemekli tanıtıma katıldık, toplam 6 saat bizi alanda devremülk almaya ikna etmeye çalıştılar. Birkaç gün düşünüp, dönüş sağlayacağımızı söyledik. O gece hediye tatil kodunun gece 12'den sonra mesajla bildirileceği söylendi. Yaklaşık 2 hafta geçmesine rağmen dönüş sağlanmadı. Aradığım her birim bu konunun kendi bilgisi dahilinde olmadığını ve ilgili kişilerin aramasını beklememizi söyledi. Firmanın yanılttığını düşünüyorum. Firmanın ne kadar sorumsuz ve kalitesiz olduğunu çevreme, herkese söyleyeceğim'' dedi.

Jet Fadıl'ın, Capris Oteli Mühürlendi - Memurlar.Net

‘HİÇ KULLANMADIĞIM YERE PARA ÖDEMEK İSTEMİYORUM’

Mağdur C.K.:

‘'Yalova Termal Palace'tan aldığım devre mülkten dolayı yanıltıldı. Tapumu aldığımda istediğim zaman otele geri satabileceğim söylenmişti fakat tapu elime geçtiğinde öyle bir durumun olmadığını, tapuyu kesinlikle geri almadıklarını söylediler. Aldığımdan beri hiç kullanmadığım yere aidat ödemek istemiyorum ve elimden çıkarmak istiyorum fakat satamıyorum. Üstelik satış için yardımcı olalım diye arayan bir sürü art niyetli da başka devre mülk satmaya çalışıyor.”

ŞİRKETE ULAŞILAMADI

Ekran Haber ekibinin ‘dolandırıcılık' iddialarına yönelik ulaşmaya çalıştığı Karaderili Şirketler Grubu / Royal Doğa Termal ile telesekreterde sürekli yönlendirme yapması nedeniyle iletişim kurulamadı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU

Öte yandan, geçtiğimiz yıllarda da devre mülk satın alma vaadiyle dolandırıldıklarını iddia eden 30 mağdur, 8 şirket ve 11 şüpheli hakkında 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

banner2
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu