Kaliteli beton nasıl yapılmalı? Mühendis İsmail Demirtaş anlattı

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ilde büyük yıkımlara sebep olan depremle birlikte, betonun önemi bir kez daha gündeme geldi. Mühendis İsmail Demirtaş, Ekran Haber ekibine, beton yapımını aşama aşama anlattı.

Özel Haber 09.03.2023, 16:21 09.03.2023, 18:53

Ekran Haber'den Rana Çayır'ın haberine göre, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde büyük yıkımlara sebep olan depremle birlikte, betonun önemi bir kez daha gündeme geldi. Depreme karşı alınabilecek en önemli tedbir, dayanıklı binalar, dayanıklı binalarda ise dayanıklı beton kullanmak. Mühendis İsmail Demirtaş, kaliteli beton yapımı aşamalarını tüm detaylarıyla anlattı.

'ADALETLİ VE TİCARETTE MAKUL OLUNMALI'

Beton yapım işinin adaletli, ticarette makul ve tabii ki kar odaklı ama olması gereken gibi dizayn edilmesi gerektiğini söyleyen Mühendis İsmail Demirtaş, "Belirtilen dayanımı mutlaka sağlamak zorundasınız. Bunu sağlarken de yeteri kadar çimento kullanmak zorundasınız" ifadelerinde bulundu. 

Üretim hakkında detaylar veren Mühendis İsmail Demirtaş, şu açıklamaları kaydetti:

"Büyük üretim sistemlerimizi minimize eden, sanki orada beton üretiyormuş gibi, burada denemelerini yaptığımız, bu beton yerlerde üretiyoruz betonu. Günlerine ve deney numaralarına göre ayrılmış beton numunelerimiz var. Bunları da 2, 7 ve 28 gün, standartlarda belirtildiği üzere preslerde kırarak, İstenen standardı sağlıyor mu diye mukavemetlerine bakıyoruz."

BETONUN DAYANIKLILIĞI NASIL TEST EDİLİYOR?

Zaman zaman piyasada yapılan işçiliklerde, yüzeyler düzgün olmadığı zaman kötü sonuçlar çıktığını belirten Demirtaş, "Küp numunesinin yaklaşık 45, 48 ve 49'lar seviyesinde çıkması gerekiyor. Şu anda bir C-35 betonumuzun 28 gününü test ettik. Sonuç 53.71 çıktı ve bu çok iyi bir sonuç" dedi.

"NİHAİ MAMUL HALİNE GELİYOR"

Standartlara uygun olduğu tespit edilen betonun, otomasyonla döküme hazırlandığını söyleyen İsmail Demirtaş, "Bizim yarı mamul olarak ürettiğimiz hazır beton, şantiyelere gidiyor. Şantiyede uygulamacılar tarafından kolonlara, kirişlere ve yapı elemanlarına dolduruluyor. Sonuç olarak nihai mamul haline geliyor ve binalar oluşuyor. Güçlü kimyasal katkılar kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla bunların hepsini kontrol ettiğinizde, standartlarda belirtilen, binaların ayakta durabileceği güçte betonu mutlaka sağlarsınız" açıklamalarında bulundu.

SÜREKLİ BİR KONTROL HALİ OLMALI

Kaliteli beton kullanılan yapıların risklere karşı en iyi önlem olduğunu belirten Demirtaş, "Bir takım teknik hatalar ve arızalar olabilir. Onları sürekli olarak kontrol altında tutmanız gerekir. Ürettiğiniz betonun ağırlıklarını, kamyon kantarlarında kontrol etmeniz ve betonun çıkışından sonra, kıvamını da kontrol etmeniz gerekir. İyi uygulama yapılıp, yine o aşamada iyi kontrol edilmeli ki, günümüzde yaşadığımız şu felaketin üzerine artık binalarımız çökmesin" dedi.

banner2
Yorumlar (0)