Markalar indirime girdi, alışveriş bağımlıları çılgına döndü: Psikolojik bir sorun

Kasım ayı indirimleri ve yılbaşı öncesi, alışverişe yönelik düzenlenen indirim kampanyaları çılgınlığa dönüyor. Bu dönemlerde sık sık alışveriş yapan kişiler kendileri daha mutlu hissettikleri ve gün içindeki meşguliyetlerini atmak için yaptıklarını savunurken uzmanlar bunun psikolojik bir sorun olduğunu belirtiyor. Kişilerin, ihtiyaçları dışında kontrolsüzce alışveriş yaptığını, alışverişten sonra suçluluk ve pişmanlık duygusunu yoğun olarak hissettiğini belirten Psikolog Betül Aydınaydoğdu, sosyal ortamlarda bulunmanın, spor ve genel kültür gezileri yapmanın alışveriş riskini azalttığını ifade ediyor. Ekran Haber özel...

Özel Haber 26.11.2022, 13:53
Markalar indirime girdi, alışveriş bağımlıları çılgına döndü: Psikolojik bir sorun

Sürekli olarak alışveriş yapmayı mı düşüyorsunuz? Alışveriş yapmadığınız zaman kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz ve bunu bir sorun olarak görmüyor musunuz? Bu sorulara verdiğiniz yanıt 'Evet' ise alışveriş bağımlısı olabilirsiniz. Alışveriş yapmanın haz verdiğini belirten uzmanlar; stresle başa çıkma güçlüğü, sevgi yoksunluğu, ifade edilemeyen öfke, yetersizlik duygusu, yalnızlıkla başa çıkma ve can sıkıntısını giderme gibi gerekçelerle kişilerin alışverişe yönelebildiğine dikkat çekiyor.

Uzman Klinik Psikolog Betül Aydınaydoğdu

İhtiyacınız yok ama almak için sürekli bahaneler yaratıyorsanız ciddi bir problem ile karşıya kalınacağını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Betül Aydınaydoğdu, ''Alışveriş bağımlığı da diğer bağımlılıklar gibi haz ve mutluluk üzerine tanımlıdır. Bireyler kaygı stres üzüntü mutsuzluk gibi zorlayıcı duygu durumlarıyla karşı karşıya geldiklerinde ve gün içerisindeki meşguliyetlerini gidermek için genellikle alışverişe yönelirler. Bu psikolojik bir bozukluktur ve ihtiyaçları dışında kontrolsüzce alışveriş yaparlar. Alışverişten sonra suçluluk ve pişmanlık duygusunu yoğun bir şekilde hissederler. Klinik tablolara baktığımızda kadınların yaklaşık yüzde 50'si erkeklerin ise yüzde 40'da 'Onyomani' görülüyor. Buna alışveriş bağımlıllığı diyoruz.

DİKKAT! BU BELİRTİLER VARSA TAM BİR BAĞIMLISINIZ!

Bu psikolojik bir bozukluktur ve ihtiyaçları dışında kontrolsüzce alışveriş yaparlar. Alışverişten sonra suçluluk ve pişmanlık duygusunu yoğun bir şekilde hissederler. Klinik tablolara baktığımızda kadınların yaklaşık yüzde 50'si erkeklerin ise yüzde 40'da 'Onyomani' görülüyor. Buna alışveriş bağımlıllığı diyoruz'' dedi.

Merakla beklenen yasa yürürlükte! Alışveriş poşeti kaç lira?

Alışveriş çılgını vatandaşlar ise, ''Alışveriş yapmak rahatlıyor. Bir nevi ihtiyaç gibi gelmeye başlıyor. Bütçe olarak kendimi çok zorlamıyorum ama zorladığım zamanlar da oluyor. Anlık bir rahatlama yaşıyoruz ama eve gidince yine aynı psikolojik durumlar devam ediyor'' dedi.

banner2
Yorumlar (0)