Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Uzmanı açıkladı: Şiddeti evde yok etmeliyiz!

Trafikte, sokakta ve evde süregelen şiddetin en büyük nedeni olan öfke, kontrol edilemediği takdirde korkunç sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle evde yaşanan sorunların dış dünyaya yansıtılmasıyla ortaya çıkan şiddet eğilimi büyük tehlike arz ederken öfkemizi nasıl kontrol edeceğimiz hakkında uzmanlar uyarıyor. Psikolog Elif Akyasan, özellikle trafikte ve sokakta yaşanan olaylarda büyük etkisi bulunan öfke kontrol bozukluğu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Şiddetin evde yok edilmesi gerektiğine vurgu yapan Akyasan, “Stresle baş etmeyi öğrenmeliyiz. Tahammül seviyesinin aslında en zirve noktasına geldiği zaman bu öfke patlaması gerçekleşiyor, kontrol altına almaya çalışmalıyız” ifadelerini kullandı. Ekran Haber özel...

Özel Haber 12.11.2022, 19:35 12.11.2022, 19:44
Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Uzmanı açıkladı: Şiddeti evde yok etmeliyiz!

Doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal tepki öfkenin, kontrol altına alınması en zor duygu olduğu uzmanlar tarafından açıklanırken, Psikolog Elif Akyasan öfkeyle başa etme yolları hakkında ipuçları verdi.

Psikolog Elif Akyasan

“ŞİDDETİ EVDE YOK ETMELİYİZ”

Özellikle gençlerin okul önlerinde veya sokaklarda birbirlerine karşı uyguladıkları şiddetin, aslında evdeki hayatlarının dışarıya yansıması olduğunu belirten Elif Akyasan, “Şiddeti evde yok etmeliyiz ve stres kaybolmaz stresle baş etmeyi öğrenmeliyiz. Tahammül seviyesinin aslında en zirve noktasına geldiği zaman bu öfke patlaması gerçekleşiyor, kontrol altına almaya çalışmalıyız’’ dedi. 

“İLK ADIM STRESİ AZALTMAK”

Akran şiddetinin ergenlik çağında artışa geçtiğini de ekleyen Psikolog, “Ergenlik döneminde var olma çabası öfkeyi körüklüyor” diyerek hem gençler hem de yetişkinler için öfke kontrolünün ilk adımının stresi azaltmak olduğunu söyledi.

banner2
Yorumlar (0)