'Riskli' binada ölümüne yaşam

İstanbul Avcılar'da bulunan 33 yıllık bir binanın yapılan karot testinde 'riskli' raporu verilmesine rağmen yıktırılmaması kat sakinleri arasında krize neden oldu. Kolon ve kirişlerinde dökülmeler yaşanan, tavanla zeminin yamulduğu binada bazı dairelerde yaşam sürerken bazı aileler mahkemeden 'yıkım' kararı çıkmasını bekliyor. Ekran Haber özel...

Özel Haber 19.03.2023, 18:01
'Riskli' binada ölümüne yaşam

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki ikiz deprem felaketinin ardından birçok bölgede deprem korkusu yaşandı. Özellikle deprem riskinin olduğu yerlerde karot incelemeleri yapılırken bazı binalar kentsel dönüşüme girdi.

'RİSKLİ' BULUNDU AMA YIKILMADI

İstanbul'da muhtemel bir depremden yüksek derecede etkilenmesi beklenen Avcılar'da ise bir binada yaşananlar pes dedirtti. Yaklaşık 33 yıllık 8 katlı binanın yapılan karot incelemesinde 'riskli' bulunmasına rağmen kat sakinlerinin anlaşamaması krize neden oldu. 

BAZI EVLERDE YAŞAM DEVAM EDİYOR

Söz konusu binanın kolon ve kirişlerinde dökülmeler yaşanırken, zeminde ve tavanda ise yamulmalar olduğu görüldü. Demirlerinin de paslı olduğu ve neredeyse yıkılmaya yüz tutan binada bazı aileler daireleri boşaltırken bazıları ise evlerde yaşamaya devam ettiği görüldü.

YIKIM KARARI BEKLİYORLAR

Evlerde yaşamaya devam eden vatandaşlar çıkmamalarının nedeni olarak kiraların yüksek olmasını gösterirken evlerini boşaltan kat sakinleri ise mahkemeden 'yıkım' kararı bekliyor.

banner2
Yorumlar (0)