Uzman psikologdan trafikte öfke kontrolü önerisi: Bir taraf ateşken bir taraf su olmalı

Trafikte süregelen şiddetin en büyük nedeni olan öfke, kontrol edilemediği takdirde korkunç sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle evde yaşanan sorunların dış dünyaya yansıtılmasıyla ortaya çıkan şiddet eğilimi büyük tehlike arz ederken öfkemizi nasıl kontrol edeceğimiz hakkında uzmanlar uyardı. Psikolog Elif Akyasan, trafikte yaşanan olaylarda büyük etkisi bulunan öfke kontrol bozukluğu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunarak bir taraf ateşken bir tarafın su olması gerektiğini belirtti. Ekran Haber özel...

Özel Haber 19.11.2022, 20:59 19.11.2022, 21:57
Uzman psikologdan trafikte öfke kontrolü önerisi: Bir taraf ateşken bir taraf su olmalı

Doyurulmamış isteklere, istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal tepki öfkenin, kontrol altına alınması en zor duygu olduğu uzmanlar tarafından açıklanırken, Psikolog Elif Akyasan, trafikte öfkeyle başa etme yolları hakkında ipuçları verdi.

ÖFKEYİ KONTROL ALTINDA TUTABİLMENİN PÜF NOKTALARI

Trafikte bazen yol verilmemesine bazen de çalan bir kornaya sinirlenen sürücüler arasında çıkan tartışmaların asıl nedeninin öfke problemi olduğunu söyleyen Psikolog Elif Akyasan, öfkenin en yoğun duygu olduğunu ve kontrol altında tutabilmenin bazı püf noktalara dayandığını da ekledi. 

Psikolog Elif Akyasan

EMPATİ KURMAK ŞART

Asıl anahtar noktanın empati kurmak olduğunun altını çizen Akyasan, özellikle trafikteki kadın sürücülerin yaşadığı zorluklara da değinerek öfke kontrolünün püf noktalarına dikkat çekti. 

İLK ADIM: TANSİYONU DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMAK

Öfkeyi kontrol altında tutmanın ilk adımının tansiyonu düşürmeye çalışmak olduğunu söyleyen Psikolog, "Bir öfke patlaması gördüğümüzde karşı tarafın biraz daha alttan alarak anlayışlı olmasını talep ediyoruz" dedi. 

banner2
Yorumlar (0)