Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu başkanlığında, bakanlığa bağlı sanat kurumlarının Genel Müdürleri ve komisyon üyelerinin katılımıyla “Özel Tiyatrolara Maddi Destek Değerlendirme Komisyonu” toplantısı yapıldı.

ÖZEL TİYATROLARA 55 MİLYON LİRA DESTEK KARARI

Komisyon, özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere 2023-2024 sanat sezonu için yapılan başvuruları değerlendirdi. Başvurusunu eksiksiz tamamlayan bütün tiyatrolara destek verilmesi kararı alındı.

476 PROJE YARARLANACAK

Bu bağlamda, 77 geleneksel tiyatro, 95 çocuk oyunu tiyatrosu ve 304 profesyonel olmak üzere 476 projeye toplam 55 milyon lira destek verilecek. 

Böylece özel tiyatrolara ait salonların sanat hayatına katkısının artırılması ve devamlılığının sağlanması, tiyatro alanında kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve son yıllarda olduğu gibi başvurularda daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserlerin tercih edilerek Türk tiyatrosunun gelişmesine katkı sağlanması hedeflendi.

Diğer yandan bakanlığın maddi destek sağladığı özel tiyatrolara, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden erişim sağlanabilecek.