Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’daki Çilehane Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, dün gerçekleşen Özgür Özel görüşmesiyle ilgili burada ilk kez konuştu. Türk siyasetinin buna ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erdoğan, ilk fırsatta kendisinin de Özgür Özel'e bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN BUNA İHTİYACI VAR"

Cuma namazı sonrası konuşan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle; "CHP'de genel başkan oldu. Ve Genel Başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması iktidar ve ana muhalefet arasında aslında olumlu bir gelişme oldu. Bundan önceki süreçlerde bu tür adımlar atılmıyordu. Ve bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Ve ilk fırsatta bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız."

"İSRAİL İL TİCARET HACMİNİ YOK FARZ EDEREK KAPIYI KAPATTIK"

"İsrail-Filistin arasındaki gelişmeleri kabul edilebilir bir yanı yok. Ve İsrail şu ana kadar 45 bine yakın Filistinliyi acımasızca öldürdü. Bir Müslüman olarak buna seyirci kalmamız düşünülemez. Atmamız gereken adımlar nelerdir, bunları yaptık. Ve ülkemizde de maalesef siyasetin acımasız yüzü olan bazı partilerde bu seçim atmosferi esnasında bunu çok acımasızca kullandılar. Bizim İsrail'le ilişkilerimizin sanki onların düşündüğünün dışındaymış gibi ifadeler kullandılar. Biz de tabii acele etmeden bu süreci değerlendirelim istedik. Şu anda seçimlerde bitti ve bu adımı attık. Çünkü İsrail bizim bu yaklaşımlarımıza maalesef bu olaylar başlamadan önceki süreçte de söylediğimiz halde; Yani ben Netanyahu ile Amerika'da yaptığım görüşmeyi durup dururken yapmadım. Türkiye-İsrail arasında bazı adımların atılabileceğini göstermek için yaptım. Ama Netanyahu acımasız. Bu acımasızlığını da çocuklara, kadınlara ve yaşlılara karşı gösterdi. Onun elindeki imkanlar yok. Tüm Batı İsrail'e çalışıyor. Ve bu kadar imkanlar seferber edilerek ne yazı ki Filistin'in o garip, fakir, yoksul insanları İsrail'in bu bombaları karşısında ölüme mahkum edildiler. Bunun karşısında artık biz daha sabredemezdik. Ve adımlarımızı attık. Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı. Bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık. Bundan sonrası hayırlı olsun."

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu