CHP lideri Özgür Özel, Sabah yazarı Yavuz Donat'ı aradı ve “Yanlış yapmışız, tamamen bizim hatamız” dedi. Azerbaycan ile ilgili yazısı üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'in kendisini aradığını açıklayan Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, "Tek kelimeyle... Sevindik" ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL, YAVUZ DONAT’A NE DEDİ?

Azerbaycan'daki izlenimlerini aktardığı yazı sonrası kendisini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'in kendisini telefonla aradığını açıklayan Sabah gazetesinin deneyimli yazarlarından Yavuz Donat, Özgür Özel ile yaptığı telefon görüşmesinin ayrıntılarına ilişkin, "Özgür Özel'den gelen telefon" başlıklı yazı kaleme alarak diyalogu aktardı.

Gece saat 24.00’e yakın bir zamanda telefonunun çaldığını ve arayanın CHP Genel Başkanı Özgür Özel olduğunu söyleyen Yavuz Donat, Özgür Özel’in kendisine “Azerbaycan izlenimleri üzerine yazmış olduğu yazıları okuduğunu, dost ve kardeş Azerbaycan’ı kırdıklarını, yanlış yaptıklarını ve bunun tamamen kendi hataları olduğunu” dile getirdiğini anlattı.

CHP lideri Özgür Özel’in telefonda söyledikleriyle ilgili düşüncelerini dile getiren Yavuz Donat, senelerdin CHP'den böyle bir ses, hatayı kabul eden böyle bir özeleştiri duymadığını belirterek, tek kelimeyle “sevindiğini” belirtti.

YAVUZ DONAT, CHP İLE İLGİLİ NE YAZMIŞTI?

Sabah gazetesinin tecrübeli yazarı Yavuz Donat, 8 Kasım 2023’te yayımlanan "Can Azerbaycan" başlıklı köşe yazısında "Özgür Özel'in dikkatine" demiş ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Azerbaycan’dan geçmeyen "Tarihi İpek Yolu'nu Canlandırma Projesi"ni hatırlatmıştı.

Azerbaycan makamlarının CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan "Tarihi İpek Yolu'nu Canlandırma Projesi" üzerinde kendi ülkelerinin olmayışına kırıldıklarını, üzüldüklerini, incindiklerini açıklayan Yavuz Donat, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dış Politika Danışmanı olan emekli büyükelçi Ünal Çeviköz’ün 2. Dağlık Karabağ Savaşı esnasında sarf ettiği, "Türkiye, maalesef Azerbaycan'a silah yardımı yapıyor... Hatta cihatçı gruplar gönderiyor" sözlerinin de Azerbaycan’ı çok gücendirdiğini hatta çok öfkelendirdiğini duyurmuştu.

Azerbaycan temasları sırasında Azerbaycanlı yetkililerin CHP ile ilgili dile getirdiklerini köşesine taşıyan Yavuz Donat, büyük kırgınlığı paylaştıktan sonra Özgür Özel’in ilgi ve bilgisine sunmuş, CHP’nin Azerbaycan politikasını mutlak suretti revize etmesi gerektiğini dile getirmişti.

YAVUZ DONAT KİMDİR?

15 Kasım 1942 tarihinde Niğde'nin Bor ilçesinde doğan Yavuz Donat, eğitimini Mersin'de tamamladıktan sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Yavuz Donat, gazetecilik mesleğine 1963 yılında Ulus gazetesinde adım attı. Kariyerine Akşam, Tercüman, Meydan, Milliyet ve Sabah gazetelerinde devam eden Donat, halen Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Yarım asrı aşan deneyimiyle usta bir gazeteci olarak tanınan Donat, siyaset, ekonomi ve güncel konularda yazdığı makalelerle tanınır. Türk basınında güçlü kalemi ve kendine has üslubuyla dikkat çeken bir isimdir.

GAZETECİ VE YAZAR YAVUZ DONAT

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra yazarlık da yapan Donat, "Off The Record" adlı otobiyografik kitabını 2019 yılında yayınlamıştır. Gazetecilik alanındaki başarıları sayesinde çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Bunlar arasında 2014 Sedat Simavi Basın Ödülü, 2015 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Ödülü ve 2016 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Şeref Ödülü bulunmaktadır. Yavuz Donat, gazetecilik alanına yaptığı katkılarla Türk basınının önde gelen figürlerinden biri olarak kabul edilmektedir.