Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, İsrail-Filistin çatışmaları hakkında bir açıklama yaptı. Vatikan'da, Aziz Petrus Meydanı'na bakan çalışma ofisinden yaptığı konuşmada, Gazze'de insani yardımın sağlanması gerektiğini, rehinelerin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti ve taraflara silahları bırakma çağrısı yaptı. "Ateşi kesin!" ifadesini kullandı.

Orta Doğu'da görevli rahip İbrahim Faltas'ı anan Papa, "Rahip Faltas ile beraber diyoruz ki; ateşi kesin! Durun kardeşlerim. Savaş, her zaman bir yenilgidir." şeklinde konuştu.

Ayrıca Papa, 27 Ekim'de Vatikan'da düzenlenen dünya barışı için oruç ve dua günü etkinliğini anımsatarak, bu etkinliğe destek verenlere teşekkürlerini sundu.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e karşı bir saldırı başlattı. Bunun üzerine İsrail, Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırılarına başladı. İsrailli yetkililer, Gazze'den gelen saldırılar sonucu 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin yaralandığını duyurdu. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu 8.005 kişinin hayatını kaybettiğini, 20.242 kişinin yaralandığını açıkladı. İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 113 Filistinli hayatını kaybederken, 1.900'den fazla Filistinli yaralandı.

İsrail'in yoğun bombardımanları sonucu Gazze'de iletişim hizmetleri durma noktasına geldi. 26 Ekim'de İsrail, Gazze'ye yönelik karadan operasyonlarını genişletti ve hava saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu saldırılarda Gazze'nin en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi de hedef alındı.

Kaynak: AA