Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlere göre, Belçika ve Fransa’da eş zamanlı gerçekleştirilen bir operasyon sonucu 8 PKK/KCK’lı gözaltına alındı. 8 kişiye yöneltilen suçlar, “terör eylemleri hazırlamak ya da finanse etmek”, “bir terör örgütünü finanse etmek için para sızdırmak veya sızdırmaya teşebbüs etmek için komplo kurmak” olarak açıklandı.

TV KANALLARINA BASKIN DÜZENLENDİ

Belçika polisinin, PKK/KCK’nın Belçika merkezli Sterk TV ve Medya Haber TV kanallarının stüdyolarına düzenlediği operasyon ile doküman ve teknik malzemelere el kondu. Eş zamanlı olarak Fransa’da da PKK/KCK’ya müzahir Drancy Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne ve üyelerin evlerine operasyon düzenlendi. Operasyonlar, terör örgütüne karşı Avrupa ülkelerinin somut adım atmaları bakımından önemli hamleler olarak değerlendirildi. Uzmanlara göre örgüt, Avrupa’da ülkelerin hukuki boşluk ve muğlak politikalarından faydalanarak siyasal bir alan elde etmişti ancak bu operasyonla Avrupa PKK/KCK’ya “dur” demiş oldu.

AVRUPA’DA PKK/KCK YAPILANMASI NASIL ÇOĞALDI?

Avrupa, PKK/KCK tarafından Türkiye’ye karşı stratejik bir cephe olarak görülüyor ve aynı zaman lojistik, finansman ve kadro temini için önemli alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Avrupa’da terör örgütünün bu yapısının oluşumunda AB ülkelerinin sessizliğinin hatta desteğinin etkisinin olduğu biliniyor.PKK/KCK, Avrupa Birliği ülkelerinde terör örgütleri listesinde yer alıyor. Kürtlerin “ezilen halk” olarak gösterildiği algı politikası ve AB’deki ilgili kurum ve kuruluşlar ile siyasi çevreler içinde oluşturulan diplomasi Avrupa kamuoyunda karşılık buluyor. AB’ye üye birçok ülkenin örgüte karşı gerekli adımları atmaması da örgütün Avrupa alanında sesinin yükselmesinde ve daha cüretkâr davranabilmesinde etkili oluyor.

Pkk Avrupa 26042024 1

AVRUPA’DA ARTAN PKK/KCK ŞİDDETİ

PKK/KCK, propaganda faaliyetlerini daha çok Avrupa’da Kürt nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Hollanda gibi ülkeler ile örgütün faaliyetlerinin merkezi olması sebebi ile Belçika’da gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, Avrupa’da geniş bir alana yayılmış olmanın verdiği avantaj da her eylem ve etkinlikte kullanılıyor. Örgüt, Avrupa sınırları içinde düzenledikleri eylemler sırasında, ivedi bir şekilde organize olabiliyor, şiddet içeren girişimlerde bulunabiliyor, güvenlik güçleri ile çatışıp çevreye zarar verebiliyor.Pkk Avrupa 26042024 2

AVRUPA MAKAMLARI DA GÖZ YUMUYOR

Avrupa makamları yakın zamana kadar bölücü terör örgütünün faaliyetlerine göz yumuyor, bazen açık bazen gizli olarak destek dahi veriyordu. Ancak son zamanlarda PKK/KCK yüzünden artan şiddet olayları, örgütü çıkarları için kullanan Avrupalı yöneticilere bile “pes” dedirtti.

AVRUPA MAKAMLARINDAN PKK/KCK’YA KARŞI TEPKİLER ARTTI

Belçika’da yaşanan PKK/KCK’nın kızıştırdığı son olaylar ve bu olayların diğer Avrupa ülkelerine de sirayet etmesi ile Avrupa ülkeleri görmezden geldiği PKK/KCK şiddetine karşı adım atmaya başladı. Özellikle Belçika’da Türk kökenli nüfusa yönelik şiddet olaylarının artması, bu olaylarda güvenlik güçlerinin yetersiz kalması, PKK/KCK’ya müzahir basın organlarında manipülatif haberlerin yapılması gibi durumlar Avrupa vatandaşlarının da tepki vermesine neden oldu.

Pkk Avrupa 26042024 4

TÜRKLER SAKİNLİKLERİNİ HEP KORUDU

Bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın asıl hedefindeki Türkler ise Türk siyasetçilerinin telkinleri ile sakinliklerini hep korudu, şiddet olaylarından kaçınmaya çalıştı. Olayların artması sonucu Belçika Başbakanı Alexander De Croo yaptığı basın açıklamasında, “PKK/KCK lehine gösteriler kabul edilemez. Belçika'da fikir özgürlüğü garanti altındadır ancak terör örgütü PKK/KCK lehine ifadelere tolerans gösterilemez. Zira Kürt sorununa sempati duymak farklı bir şeydir” ifadelerini kullandı. Belçika Federal Adalet Bakanı Paul Van Tigchelt’ten de benzer bir açıklama geldi.  VAN Tigchelt, “Belçika için PKK/KCK, açık şekilde bir terör örgütü olarak kabul edilmektedir. Bu kırmızı çizgimizdir. Bu bağlamda PKK/KCK’nın Belçika'daki faaliyetleri kabul edilemez” dedi.

AVRUPA, PKK/KCK ŞİDDETİNİN GİDEREK ARTMASINDAN ENDİŞE EDİYOR

Belçika’da yaşanan olaylardan sonra Avrupa makamları, PKK/KCK sempatizanlarının neden olduğu şiddet olaylarının artmasından endişe ediyor. Terör örgütüne müzahir basın-yayın organlarında, yaşanan şiddet olaylarının işlenme şekli ile Avrupa'daki örgüt yandaşlarını şiddete teşvik etmesi tedirginliği artırıyor. Bu yayınlar yüzünden özellikle örgüte müzahir genç kesimin zaman zaman şiddet içerikli eylemlere başvurmasından korkuluyor.

Pkk Avrupa 26042024 3

PKK/KCK, AVRUPALI GENÇLERDEN ÖRGÜTE ADAM DEVŞİRİYOR

PKK/KCK, Türkiye'de geçmişte olduğu kadar kolay kadro bulamıyor. Avrupa'da Türk milliyetçileri ile Kürtlerin çatışmasını ön plana çıkararak gençlerden kadro temin edebilmek için bir zemin yaratıyor. Kürt gençleri militarize ediliyor, olaylara karışan ve adli yaptırım uygulanacak Kürt gençlerinin örgüte sığınabileceği vaadinde bulunularak gençler kandırılıyor. Terör örgütü, Türkiye’den uzak, PKK/KCK gerçeğinden habersiz Kürt gençlerini politize ederek “örgütsel bilinç” kazandırmaya çalışıyor.

Editör: Mevlüt Peker