“Asrın felaketi” olarak nitelendiren, 6 Şubat 2023'te 9 saat arayla meydana gelen, ilki 7,7 ve ikincisi 7,6 büyüklüğündeki 2023 Kahramanmaraş depremleri (Pazarcık depremi ve Elbistan depremi) Türkiye’de 50.783, Suriye'de ise 8476 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. 122.000’den fazla yaralının olduğu Kahramanmaraş depremleri sonrası büyüklüğü 6,7 Mw 'e kadar 40.000’den fazla artçı deprem oluştu.

GÖZLER OLASI MARMARA DEPREMİNE ÇEVRİLDİ

Hâlâ yaraları sarılmaya çalışılan Kahramanmaraş depremleri sonrası gözler, nüfus ve kent yoğunluğu sebebiyle beklenen Marmara depremine çevrildi. Olası Marmara depremine dair ünlü Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den ürküten açıklama geldi.

NACİ GÖRÜR'DEN KORKUTAN AÇIKLAMA

Ünlü Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'nin deprem gerçekliğine dikkat çekerek, ülkenin fay hatlarıyla dolu olduğunu ve bu fayların aktifleşmesiyle kaçınılmaz büyük depremlerin yaşanacağını belirtti. Görür, "Türkiye'nin hemen hemen her yerinde, 7 ve üzeri büyüklükteki afet niteliğinde depremler meydana gelebilir" dedi.

DEPREME DİRENÇLİ YERLEŞİM ALANLARI OLUŞTURULMALI

Görür, deprem riskine karşı alınması gereken önlemlere işaret ederek, Türkiye'deki tüm yerleşim alanlarının depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Dünya genelinde depreme dayanıklı şehirlerin örneklerini vererek, Japonya, Kaliforniya, Meksika gibi ülkelerde yapılan çalışmaları örnek gösterdi ve Türkiye'nin de benzer adımları atması gerektiğini belirtti.

MARMARA BÖLGESİ'NDEKİ DEPREM TEHDİDİ VE BEKLENTİLER

Marmara Bölgesi'nin deprem riski altında olduğunu belirten Görür, Marmara Denizi'ndeki fay zonunun dünyanın en tehlikeli deprem üreten zonlarından biri olduğunu dile getirdi. Bu zonun 160 kilometre uzunluğunda ve üç parçadan oluştuğunu, ve bu fayların 1999 depreminden bu yana kilitli durumda olduğunu açıkladı. Görür, "Bu iki fay aynı anda kırılırsa, deprem büyüklüğü 7.5’e kadar çıkabilir" diyerek ciddi bir uyarıda bulundu.

SİLİVRİ'DE BEKLENEN DEPREM VE RİSKLER

Prof. Dr. Görür, Silivri'de beklenen depremin şiddetini vurgulayarak, "8 şiddetinde bir deprem küçük değildir. Eğer yüksek binalar yapılırsa ve bu binaların temel ile zemin arasındaki ilişki iyi sağlanmazsa, Silivri'de evlerin ayakta kalması zor olur" şeklinde konuştu. Bu açıklama, bölgenin yapısal dayanıklılığı ve inşaat kalitesinin önemini ortaya koyuyor.

MARMARA'DA BEKLENEN DEPREMİN YIKICI ETKİLERİ

Görür, Marmara depremi gerçekleştiğinde oluşacak yıkımın boyutuna dikkat çekti. İstanbul'da 97 bin binanın çökeceği ve milyonlarca insanın can güvenliğinin tehlikede olacağına işaret etti. Görür, "Marmara böylesine büyük bir tehdit altında ve insanlar hala bu durumun farkında değil" diyerek, toplumun ve yetkililerin bu konuda daha bilinçli ve hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE'NİN DEPREM HAZIRLIĞI VE GELECEĞE YÖNELİK ADIMLAR

Prof. Dr. Naci Görür'ün bu açıklamaları, Türkiye'nin deprem hazırlığı konusunda acil ve etkili önlemler alması gerektiğini gözler önüne seriyor. Deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yapıların güçlendirilmesi, yeni yapıların deprem standartlarına uygun inşa edilmesi ve halkın deprem bilinc

Editör: Gündem Editörü