Gazze'nin Mısır'a açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nın açılması beklenirken, sınır kapısına İsrail'in hava saldırılarına karşı koruma sağlamak amacıyla göndere BM bayrağı çekileceği bildirildi.

Mısırlı bir yetkili ve Avrupalı bir diplomat tarafından basına yapılan açıklamada, Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze'ye geçen yardımların BM tarafından denetleneceğini aktararak, yardımların sivillere verilmesi ve silahlı gruplar tarafından kullanılmaması için Mısır ve Filistin Kızılayı’nın denetlemeye yardım edeceğini belirtti. 

Öte yandan Mısırlı yetkili, yakıt sıkıntısı nedeniye çok sayıda hastanenin kapatıldığına dikkat çekerek, Gazze'ye yakıt girişi konusunda İsrail ile müzakerelerin devam ettiğini açıkladı.

DSÖ YARDIMLARI HAZIR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Kamyonlarımız yüklendi ve yola çıkmaya hazır" ifadelerini kullanarak, yardımların cuma günü teslim edilmesini umduğunu söylemişti.

REFAH SINIR KAPISI’NIN BUGÜN AÇILMASI BEKLENİYOR

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, İsrail’den ABD’ye dönerken uçakta yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Refah Sınır Kapısı’nın açılması ve Gazze'ye insani yardım taşıyan yaklaşık 20 TIR'ın geçişine izin verilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.