Rıza Kayaalp, sosyal medyadan Paris Olimpiyatlarına katılamayacağını açıkladı. Bu haberin ardından konuşulan isimler arasında yerini alan Kayaalp'in hayatı araştırılıyor. Peki Rıza Kayaalp kimdir, nereli, kaç yaşında? Rıza Kayaalp'in kaç madalyası var, neden olimpiyatlara katılmadı? İşte detaylar..

RIZA KAYAALP PARİS OLİMPİYATLARINA NEDEN KATILAMAYACAĞINI AÇIKLADI

Dünya ve Avrupa şampiyonu, olimpiyat ikincisi Rıza Kayaalp, spor hekimi kontrolünde tedavi amaçlı kullandığı ilaç nedeniyle Paris 2024 Olimpiyatları'nda mindere çıkamama riski ile karşı karşıya kaldığını açıkladı. Kayaalp; "Uzun süredir devam eden şiddetli kulak çınlaması, baş dönmesi ve baş ağrısı şikayetlerinin son dönemde artması nedeniyle kendisine acil müdahale edilen Kayaalp, "Kariyerim boyunca hayatımın her alanında gerekli tüm dikkat ve özeni gösterdim. Gerek aldığım besinlerde gerekse kullandığım ağrı kesici gibi ilaçlarda bile uzmanlarımdan onay almadan hareket etmedim. Spor camiasında da bütün bu detaycılığım fazlasıyla bilinir. Bahsetmiş olduğum şikayetlerime yönelik tedavi sürecimde bana yazılan reçeteyi spor hekimime yazılı ve sözlü şekilde danışarak spor kariyerimin verdiği profesyonel bilinçle tedavi sürecine başladım. Hukuk mücadelemize başladık.Spor hekimimin onayıyla başlanan bu tedavi sürecinde tarafıma uygulanan yanlış tedavi sonucunda Dünya Güreş Birliği (UWW) yetkilileri tarafından spor müsabakalarına katılmam tedbiren geçici olarak askıya alındı. Temiz spor kariyerimin maruz kaldığı bu mağduriyet için hukuk mücadelemize başlamış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

Rıza Kayaalp 1

RIZA KAYAALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp, 10 Ekim 1989 tarihinde Kavurgalı/Yozgat'ta dünyaya gelmiştir. İşçi anne babasının 6. çocuğu olan Kayaalp, ilkokul eğitiminin ardından 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi'nde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreşe başlamıştır. İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazanmıştır.

Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında Yozgat Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan mezun olmuştur. Rıza Kayaalp, Bozok Üniversitesi'nde yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir.

RIZA KAYAALP BAŞARILARI

 • Pekin'de yapılan 2007 Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda gümüş madalya almıştır.
 • 2008 Yaz Olimpiyatları'nda birinci turu bay geçen Kayaalp, 2. turda Litvanyalı rakibi Mindaugas Mizgaitis'le olan müsabakasından 3-1 yenik ayrılarak Olimpiyat Oyunları'na veda etmiştir.
 • Pescara'daki 2009 Akdeniz Oyunları'nda grekoromen stil 120 kg.da Akdeniz Şampiyonu olmuştur.
 • Tiflis'te yapılan 2009 Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda birinci olmuştur.
 • Ankara'da düzenlenen 2009 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda, grekoromen stil 120 kg.da Dünya Gençler Şampiyonu olmuştur.
 • Herning'de düzenlenen 2009 Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalyayla Türkiye'ye dönmüştür.
 • 28. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Güreş Turnuvası'nda 110 kg'da altın madalya kazanmıştır.
 • İstanbul'da düzenlenen 2011 Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi olmuştur.
 • Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta düzenlenen 2012 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi olmuştur.
 • 2012 yazında yapılan Londra Yaz Olimpiyatlarında 120 kiloda bronz madalyanın sahibi olarak Türkiye'nin olimpiyatlardaki ilk madalyasını kazanmıştır.
 • 2013 yılı Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoromen stil 120 kiloda Rıza Kayaalp altın madalya kazanmıştır.
 • 2013 yılı Akdeniz Oyunlarında grekoromen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi olmuştur.
 • Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stil 130 kiloda Kübalı Mijain Lopez Nunez'e 6-0 yenilerek gümüş madalyanın sahibi olmuştur.
 • Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen 2017 Dünya Güreş Şampiyonası'nda, grekoromen stil 130 kilo finalinde Estonyalı Heiki Nabi'yi 2-1 yenerek altın madalya kazanmıştır.
 • 2020 Yaz Olimpiyatları'nda grekoromen stil 130 kiloda Rıza Kayaalp, İranlı Emin Mirzazade'yi 7-2 yenerek bronz madalyanın sahibi olmuştur.
 • Sırbistan'ın Belgrad kentinde düzenlenen 2022 Dünya Güreş Şampiyonası'nda erkekler grekoromen stil 130 kilo final maçında İranlı rakibi Emin Mirzazade ile 1-1 berabere kaldı ve son puan avantajıyla yenerek altın madalya kazanmıştır.
 • Hırvatistan'ın Zagreb kentinde düzenlenen 2023 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda erkekler grekoromen stil 130 kilo final maçında Azerbaycan adına yarışan Sabah Şeriati 'yi 2-1 yenerek altın madalya kazanmıştır.
Editör: Nurseli Fırat