RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, bugün başkanlık seçimi için Üst Kurul toplantısı yapıldı. Üst Kurul toplantısını Başkanvekili Orhan Karadaş yönetti.

Üst Kurul’daki oylamada Ebubekir Şahin yeniden RTÜK Başkanı olarak seçilirken, RTÜK Başkan Vekilliği görevine de yeniden Orhan Karadaş seçildi. İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yapan Ebubekir Şahin, Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak da görev yaptı.

rtuk-ebubekir-sahin-dha-42019 yılından bu yana üst üste üçüncü kez Üst Kurul Başkanlığına seçilen Ebubekir Şahin, görevine başarılı bir şekilde devam ediyor.

Başkanlık seçiminde oy kullanan tüm RTÜK Üyelerine teşekkür eden Şahin, yeni dönemin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizlere güvenen TBMM’deki seçimlerde yeniden aday gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye, diğer Devlet Büyüklerimize, desteklerini her daim esirgemeyen Sayın Kültür ve Turizm Bakanımıza, şahsıma Genel Kurul’da oy vererek bir kez daha Üye seçen Sayın Milletvekillerimize ayrıca Üst Kurul’daki başkanlık seçiminde oy kullanan tüm RTÜK Üyesi arkadaşlarıma şükran borçluyum.

"KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZDEN TAVİZ VERMEDİK"

4 yılı aşkın bir süredir yürüttüğüm RTÜK Başkanlığı dönemimde önemli çalışmaları hayata geçirdik. Kırmızı çizgilerimizden taviz vermedik. Milli güvenliğimizi ön planda tutarak, yayınlarda terör ve terör propagandasına asla geçit vermedik. Toplumsal ve kültürel değerlerimize saygılı yayınlar için mücadele ettik. Kadın, çocuk, engelli ve yaşlı bireylerimizi önceleyen yayın içerikleri için sürekli çalıştık. Bizlere destek veren, hassasiyetlerimizi anlayan yayıncı dostlarımıza çok teşekkür ediyorum.

ebubekir-sahin-aa-4

"ÖNCE DİYALOG ANLAYIŞI İLE GÖREVİMİZİ SÜRDÜRDÜK"

Başkanlık görevim boyunca yaptırım gücünü kullanmayı hep geri plana attık. Önce diyalog dedik ve bunda başarılı olduk. 'Açık kapı' politikası yürüterek paydaşımız olan yayıncılarla, meslek örgütleriyle, STK’larla olası sorunların çözümlerini hayata geçirdik. Tabii ki, tüm ikaz ve hatırlatmalarımıza rağmen yanlışta ısrar edenlere de 'dur' demeyi de bildik. Yeni dönemde de karşılıklı anlayış çerçevesinde istişare kültürümüzü geliştireceğiz.

3. MEDYA BULUŞMALARI TOPLANTISI YAPILACAK

Bunun ilk adımını 27 Ekim Cuma günü İstanbul’da Atatürk Kültür Merkezi’nde Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un himayelerinde yapacağımız '3. Medya Buluşmaları' toplantısında sergileyeceğiz. Ulusal ve uluslararası yayıncılarımızın üst düzey yöneticileriyle yapacağımız çalışma toplantısında hem yeni döneme 'merhaba' diyecek hem de hassas olduğumuz konu başlıklarını kendileriyle paylaşacağız. Yeni dönemin ülkemize, milletimize, yayın dünyamıza ve Üst Kurulumuza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

ebubekir-sahin-aa-3

EBUBEKİR ŞAHİN KİMDİR?

1974 yılında Rize Çayeli’nde doğdu. İlköğrenimini Rize’de, lise eğitimini Sakarya’da tamamladı. 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında da Gazetecilik Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı.

Sırasıyla, İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 35'inci maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 16.10.2017 tarihli ve 8'inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

ebubekir-sahin-aa-2

Üye olarak bir süre görev yaptıktan sonra 23.01.2019 tarihinde yapılan seçimle Üst Kurul Başkanı olan Şahin, evli ve Zeynep Melike ile Ahmet Burak’ın babasıdır. Ebubekir ŞAHİN, İngilizce bilmektedir.

İki yıllık başkanlık görevinden sonra 25.01.2021 tarihinde ikinci kez Başkanlık görevine seçildi. 25.01.2023 tarihinde ise üçüncü kez Üst Kurul Başkanlığına yeniden seçildi.