İSTANBUL (AA) - Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliğiyle, Ruanda'da her ayın son haftası düzenlenen geleneksel Umuganda günü kapsamında başkent Kigali'de "Gelecek için Nefes" sloganı ile ağaç dikme etkinliği yapıldı.

Kigali Üniversitesi ve YEE Kültür Merkezi işbirliğiyle, Ruanda'da her ayın son haftası düzenlenen geleneksel Umuganda günü kapsamında gerçekleştirilen ağaç dikme etkinliğine, Türkiye'nin Kigali Büyükelçisi Aslan Alper Yüksel, büyükelçilik mensupları, Türkçe öğrenen kursiyerler, Türkiye üniversitelerinden mezun olanlar ve Türk vatandaşları katıldı.

Kigali Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren YEE Kültür Merkezi Koordinatörü Enes Karaçoban, "Gelecek için Nefes" sloganı ile gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, Ndera Eğitim Hastanesi önüne 100 ağaç diktiklerini söyledi.

Büyükelçi Yüksel ise Ruandalı yetkililere ve enstitüye düzenledikleri etkinlikten dolayı teşekkür etti.

Ruanda'da yaşayan Türk vatandaşlarının Umuganda etkinliğine katılarak ülkedeki geleneklere saygılarını gösterdiğini dile getiren Yüksel, "Bu, aynı zamanda Türk-Ruanda dostluğunun da güzel bir göstergesi." dedi.

Yüksel, bu tür etkinliklerin çevrenin korunmasına büyük katkı sağladığını kaydetti.

Kaynak: aa