Rusya ile Ukrayna arasında Şubat 2022'den bu yana devam eden savaşta, Rusya’da yayın yapan bazı medya kuruluşları savaş karşıtı yayınları ile Rus yetkililerin hedefi haline geldi. Rus mahkemeleri ve Rusya Adalet Bakanlığı bahse konu medya kuruluşlarını “Yabancı Ajan” kategorisine dahil etmeye devam ediyor.

RUSYA'NIN YABANCI AJAN KATEGORİSİNE BİR İSİM DAHA EKLENDİ

Rusya Adalet Bakanlığı, çevrim içi yayın formatıyla okuyucularına güncel gelişmeleri aktaran The Moskova Times isimli medya kuruluşunu “Yabancı Ajan” kategorisine aldı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu karara gerekçe olarak The Moskova Times’ın, Rus politikacıların aldığı karar ve açıklamaları okuyucularına "yalan ifadelerle aktarması" gösterildi. Ayrıca iddiaları, Rus yetkililer hakkında olumsuz imaj oluşturduğuna ve yabancı ajanlardan gelen bilgileri haberleştirerek okuyucularına aktardığına dair suçlamalar izledi.

LİSTE KABARIK

Diğer taraftan Rusya’da faaliyet gösteren HideMy.name isimli bir VPN şirketi de “Yabancı ajan” kategorisine alındı. Bu şirketin de yasaklı sitelere erişim engelini kırarak yalan bilgilerin internet kullanıcılarına ulaştırılmasını sağladığı öne sürüldü.

YABANCI AJAN KATEGORİSİNE ALINAN İSİMLER

Öte yandan halka Ukrayna savaşı başta olmak üzere politikacıların beyanlarıyla ilgili "yalan bilgiler aktardıkları" gerekçesiyle Rus insan aktivisti Grigory Sverdlin, oyuncu Yana Troyanova, siyaset bilimci Marat Nikandrov ve gazeteci İlya Ber de Rusya'nın “Yabancı Ajan” kategorisine alındı.

RUS RADARI: YASAK ÜSTÜNE YASAK

Rus mahkemelerince daha önce aynı gerekçelerle Nobel ödüllü Rus gazeteci Dmitriy Muratov başta olmak üzere birçok gazeteci ve medya kuruluşu “Yabancı Ajan” kategorisine alınmıştı. Aynı gerekçelerle farklı medya kuruluşlarının yayınlarına engel gelmişti.