Rusya'nın BM'deki en üst düzey diplomatı Vassily Nebenzia, Gazze'de yaşanan son gelişmelere dair BM üyelerinin büyük bir çoğunluğunun sesine kulak verilmemesini sorgulayarak, İsrail ve bazı Batılı devletlerin bu çağrıları görmezden geldiğine vurgu yaptı.

BM'DE ACİL TOPLANTI

BM Güvenlik Konseyi, Ortadoğu'da yaşanan gerginlik üzerine acil bir araya geldi. Toplantıda söz alan Rus Daimi Temsilci Nebenzia, 27 Ekim'de BM Genel Kurulu'nda kabul edilen Gazze'deki insani ateşkes çağrısını hatırlatarak, bazı ülkelerin bu kararı ihmal ettiğini ifade etti.

Nebenzia'nın eleştirisi şöyleydi: "Gazze'deki saldırılar, maalesef İsrail ve birçok Batılı ülkenin, BM üyelerinin büyük çoğunluğunun sesini duymadığını ortaya koyuyor."

Ayrıca, ABD'nin Güvenlik Konseyi'nde Gazze için sunulan ateşkes tasarısını reddetmesini anımsatan Nebenzia, ABD Daimi Temsilcisine, “Ateşkese neden karşı çıkıyorsunuz? Bu, ABD'nin Gazze'ye topyekûn saldırı anlayışını benimsediği anlamına mı geliyor?” diye tepki gösterdi.

ABD'nin Ukrayna'daki sivil halka olan ilgisine de değinen Rus Büyükelçi, "Sadece Avrupa'daki sivilleri mi önemsiyorsunuz? Filistinlilere karşı bu kadar duyarsız mısınız?" sorularını yöneltti. Nebenzia, diğer Batılı ülkelerin de aynı çifte standardı benimsediğini belirtti.

TÜM SİVİLLERİN YAŞAMI KUTSALDIR

ABD Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Gazze'de çatışmalar neticesinde yaşamını yitiren 60'tan fazla BM personeli için üzüntülerini belirtti ve tüm sivillerin hayatının korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Thomas-Greenfield, "Filistinli sivillerin yaşamını yitirmesini kınıyoruz ve bu şiddetin durması için İsrail'e çağrıda bulunuyoruz." dedi ve İsraillilerle Filistinliler arasında eşit haklara dayanan iki devletli bir çözümü tekrar savundu.

ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜNE SON VERİN

Filistin Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da, üç haftada 3.500'den fazla Filistinli çocuğun İsrail saldırılarıyla hayatını kaybettiğini belirtti. Mansur, “Bu sayı, son yıllarda dünya genelinde çatışma bölgelerinde kaybedilen çocukların toplamından daha yüksek.” dedi.

Mansur, BM üyelerine hitaben, “Ne zaman harekete geçeceksiniz? O çocuklar, sizin çocuklarınız gibi masum. Artık daha fazla ölüme tahammül edemeyiz.” diye seslendi.

Gazze'deki Filistinli nüfusun sürekli tehdit altında olduğunu belirten Mansur, bu trajediye kayıtsız kalınamayacağını ve İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere yönelik baskısını sürdürme amacının, bu halkı Sina çölüne sürmek olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA