Rusya'nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar için garantörlük sistemi önerisini dikkatlice değerlendirmeye alacaklarını belirtti.

Rusya'nın önde gelen haber kaynağı TASS'a göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Pyongyang ziyaretinin ardından, İsrail-Filistin meselesine dair gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın bölgedeki krizin barışçıl bir şekilde çözülmesi için çeşitli ülkelerle diyalogda olduğunu ifade ederken, "Mısır'ın bu konuda adım attığını biliyoruz. Tüm dünya olarak Gazze'de yaşanan gerginliğin sona ermesini arzu ediyoruz. Yaklaşan günlerdeki görüşmeler bu konudaki beklentilerimizin ne kadar gerçekçi olduğunu ortaya koyacak." şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Gazze'deki durumu göz önünde bulundurarak şiddet eylemlerini durdurma ve insani krize çözüm bulma çağrısına dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu talebin sonuçsuz kaldığını ve BMGK'nin bu yönde bir karar almadığını hatırlattı.

"TÜRKİYE'NIN ÖNERİSİ, BARIŞÇIL BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINDAN KAYNAKLANIYOR"

Türkiye'nin, İsrail-Filistin sorununda taraflara garantör ülkelerin atandığı bir yapının kurulması teklifine ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Tüm yapıcı önerilere açığız. Bu yaklaşımın, mevcut gerilimi azaltma ve durumu istikrara kavuşturma niyetinden doğduğuna inanıyorum. Ne anlatılmak istendiğini doğrudan Türk muhataplarımızdan öğrenmek istiyoruz." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, herhangi bir çözümün tüm tarafların menfaatlerini dikkate alması gerektiğine vurgu yaparken, "Türkiye'nin bu teklifi, tarafların menfaatlerini dengede tutma arzusunu yansıtıyor gibi görünüyor. Bu öneriyi değerlendirme sürecinde işbirliğine hazırız." ifadelerini kullandı.

"İRAN'IN ÜZERİNE ATILAN SUÇLAMALARI KIŞKIRTICI BULUYORUZ"

Gazze'deki durumun geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Sergey Lavrov, "Her şeyi İran'a yükleme çabalarını gözlemliyoruz ve bunları oldukça kışkırtıcı buluyoruz. İran yönetiminin oldukça sorumlu ve dengeli bir pozisyon aldığına inanıyorum. İran, bu çatışmanın tüm bölgeye ve komşu ülkelere yayılmasının önlenmesi çağrısında bulunuyor." dedi.

HAKAN FİDAN AÇIKLAMIŞTI

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail-Filistin konusunda kalıcı bir barış için tarafların garantörlerinin olacağı bir sistem düşüncesini ortaya koyduklarına dikkat çekmişti. Filistin için Türkiye’nin, İsrail için de başka ülkelerin garantör olabileceği vurgusunda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Her iki tarafın da mutabık kalacağı bir antlaşmaya varıldıktan sonra, bunun gereklerinin yerine getirilmesi hususunda garantör ülkeler sorumluluk üstlensin." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA