Rusya'nın Dışişleri Bakanlığı'ndan Aleksey Zaytsev, İsrail'in Gazze'deki tarihi Rum Ortodoks Kilisesi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırı hakkında konuştu. Zaytsev, "Sivil alanlara yapılan her türlü saldırıyı kesinlikle kabul edemeyiz ve bu tür hareketleri şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Zaytsev, bu haftanın basın toplantısında, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği saldırıya dair gelen soruya, bu tür olayların araştırılacağını belirterek yukarıdaki açıklamaları yaptı.

RUSYA, ABD’NİN ANTLAŞMA TUTUMUNA İTİRAZ EDİYOR”

Rusya'nın Nükleer Deneme Yasağı Antlaşması'na (CTBT) olan yaklaşımı hakkında da konuşan Zaytsev, "Rusya, ABD'nin bu konudaki tutumu nedeniyle antlaşmaya olan yaklaşımlar arasındaki dengesizliği kabul edilemez bulmaktadır. ABD, uzun yıllardır bu antlaşmayı onaylama adımını atmıyor. Bu durum sürekli olarak devam edemez. Bizim antlaşmayı tekrar gözden geçirme niyetimiz, bu dengesizliği ortadan kaldırmak içindir." dedi.

ARTAN ASKERİ VARLIK, BÖLGEDE ÇATIŞMA RİSKİNİ ARTIRIYOR

İsrail ve Filistin arasındaki gerilim devam ederken, ABD ve İngiltere'nin bölgede askeri varlığını güçlendirmesi konusundaki görüşlerini belirten Zaytsev, "Bölgede artan yabancı askeri güçler, potansiyel çatışma riskini artırmaktadır." diye konuştu.

Zaytsev, bölgedeki silahlı gerilimin komşu ülkelere ya da genel olarak bölgeye sıçrama ihtimaline dair kışkırtıcı açıklamaların barışın sağlanması yolunda yardımcı olmayacağını belirtti. Zaytsev, Filistin ve İsrail arasında başlatılacak müzakerelerle, Orta Doğu meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini ve bu çözümün, gelecekteki şiddet olaylarını engelleyeceğini vurguladı.

Son olarak, İsrail'in Gazze'deki saldırısında 16 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

Kaynak: AA