Şaban ayı ne zaman? Üç ayların başlangıcı recep ayı, 12 ocak 2024 tarihinde başlamıştı. Ardından gelecek şaban ayının tarihi de merak ediliyor. Hicri takvime göre yılın sekizinci ayı olan Şaban, Ramazan ayının öncesindeki son ay olarak bilinir. Sözlükteki "dağılmak, gruplara ayrılmak" anlamındaki şa'b kökünden türeyen Şaban ayı, içinde birçok önemli olaya tanıklık etmiştir..

Şaban Ayı Ne Zaman 3

Hz. Muhammed'in 'Allahım recep ve şaban ayında bizi bereketlendir, ramazan ayına ulaştır’ duasıyla anlattığı, rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi olarak nitelendirilen üç ayların ilki olan recep ayının biteceği ve Şaban ayının başlayacağı tarih, vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, Şaban ayı ne zaman başlayacak?

Şaban Ayı Ne Zaman 2

ŞABAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Şaban ayı ne zaman başlayacak? Recep ayı ne zaman bitecek? Mübarek üç ayların ikinci ayları arasında yer alan Şaban ayının başlamasına sayılı günler kaldı. İslam aleminde her yıl heyecanla beklenen recep, şaban ve ramazanı kapsayan Recep ayı ile başlayan bu manevi atmosfer, Şaban ayı ile devam edecek. Üç ayların birinci ayı olan Recep, 10 Şubat 2024 Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece sona erecek. Şaban ayı ise 11 Şubat 2024'te başlayacak.

Cami Namaz Dua 09012024 20

ŞABAN AYININ ÖNEMİ, FAZİLETLERİ

Resul-i Ekrem Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam diğer aylara göre bu ayda daha çok ibadet ve taatte bulunurlardı. “Şaban benim ayımdır.” “Şaban günahları temizleyendir” buyurarak kadrini yüceltirdi.

Receb ayı geldiği zaman da “Allahım, Receb ve Şaban (ayını) bize mübarek ve bereketli kıl” buyururdu. Böylece dua ve niyazlarında bu ayların kudsiyetini dile getirmişlerdir.

Cami Namaz Dua 09012024 14

Peygamberimizin Şaban ayına gösterdiği bu hürmetin bir sebebi de devamında gelecek olan Kur'ân ayı olan Ramazan'dan dolayı idi. Hz. Enes'in rivayetine göre, Peygamberimizden sual ederler:

“Ya Resulallah, Ramazan'dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydadır?” Bu soruya Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam, “Ramazan'ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şâban'da tutulan oruçtur” cevabını vermiştir.
 
 

Editör: Nurseli Fırat