Sevgi Sabancı, ailesine açtığı miras davasıyla ilgili konuştu. Sabancı "22 yıldır hukuk mücadelesi veriyorum. 2010'dan beri de daha ciddi bir sürecin içine girdim. Biz üç kardeşiz. Üçümüz de dava açtık. Babamın 6 çocuğu var. Onunla çok özel ve güçlü bir bağımız vardı. Babamı 16 yaşındayken kaybettim. Babamın anısına yazdığım kitapta anlattım yaşadıklarımı. Aslında hakkım olan verilseydi, ben sulh içinde çözmek isterdim. Bunun için de çok çaba sarf ettim. Maalesef sulh içinde çözülemedi. Yoksa ben de aile konularımızı deşifre etmekten memnun değilim" dedi. 

"HAKKIMI ALMAK İSTİYORUM"

Sabah Gazetesi'ne içinde bulunduğu durumla ilgili konuşan Sabancı şu sözleri kullandı: Valla çok üzüntü duyuyorum. Bu boyutta bir ailenin miras konusunu bu kadar mesele haline getirmemesi gerekiyordu. Ben zeytin dalı çok uzattım ama olmadı. Doğmaktan başka bir suçum yok. Ben ister miyim ki böyle olsun. Londra'da kendi halinde yaşayan bir insanım. Kimseyi üzüp, kırmadan hakkım olanı almak istiyorum sadece. Sabancı ailesinin miras konusunda bana karşı tavrından dolayı rahatsızım.

BABAMI DEVRE DIŞI BIRAKTILAR

"Babam hakkını devretmek zorunda bırakılmış. Dedem babamı mirasından çıkarmış. Babamı devre dışı bıraktılar. Babam annemle ilişkisinden dolayı mirastan çıkarıldı. Kolay olmayan bir hayat yaşadım. Hâlâ da çözüm için herhangi bir adım atılmıyor. Kitap çıktıktan sonra çok arayan oldu ama Sabancı ailesinden herhangi bir dönüş olmadı."

Adana-3

Hakkını almak için mücade ettiğini söyleyen Sevgi Sabancı "Sabancı bünyesindeki bütün şirketlerde hakkım var. En önemlisi Atlı Köşk ve Akbank. Kız kardeşim Sevilay Atlı Köşk'te hakkı olan payı mahkeme yoluyla aldı. Sahibinden.com sitesinde de satışa çıkardı. Şimdi ben de benzer bir süreçten geçiyorum. Atlı Köşk'e tedbir kararı alındı. Ben de payımı aldığımda satışa çıkaracağım. Akbank'ta alacağım miktar çok büyük. Zaten faizle beraber çok ciddi bir birikmiş alacağım var. Bankaya tedbir koydurmayacağım. Bankanın bu süreçten zarar görmesini istemiyorum. Dedem babamı mirastan reddetmiş. Bundan dolayı da babamın miras hakkı kanunen bize geçmiş oluyor. Bize geçmesine rağmen vekalet yoluyla bizim hakkımız elimizden alındı. Ortada İhsan Sabancı'nın çocuklarına yapılmış büyük bir haksızlık var. Kardeşim Güler Sabancı da mağdur aslında. O da hakkı olanı alamadı. Dedem babamı annemle imam nikahlı evlilik yaptığı için reddetti ama biz de mağdur edilmiş olduk. İhsan Sabancı'nın 6 çocuğunun da hem dede tarafından hem de babaanne tarafından mirastan hakkı var. İhsan Sabancı'nın çocukları mağdur edildi" dedi.

AMCAM "DAVA AÇMA" DEDİ

Babasının vefayı sonrası da aile üyeleriyle görüştüğünü söyleyen Sabancı şu açıklamayı yaptı: Hacı Sabancı amcamla çok yakındık. Adana'da yaşıyorduk. Amcam da oradaydı. Zaten üç kardeşten Hacı amcam sorumluydu. Ben üniversiteyi bitirdikten sonra Hacı amcamla birlikte de çalıştık. Onu gerçekten çok seviyorum. Allah rahmet eylesin. Hacı Amcam miras konusunda dava açmamı istemiyordu. Bana 'Sabancı ailesiyle iyi anlaş yoksa ömür boyu avukatlarla uğraşırsın' demişti. Biz ne verirsek ona razı gel gibi bir tavrı olmuştu. Ben yine de amcamı çok severim, saygı duyarım. Hacı amcam okurken bana maddi olarak destek olmuştu. Bunu da görmezden gelemem. Ama hakkımız olan paraya baktığımızda bunlar çok ufak kalır. Benim tüm mücadelem hakkım olanı almak. İlahi adalet var. Ortada mağdur olanlar var. Bunu kimse görmezden gelemez.

Sevgi Sabanci-1

"BABAM VE ANNEMİN İLİŞKİSİ..."

Babam evliyken ilişkileri başlıyor. Annem babamla imam nikahı kıydığında 16 yaşındaymış. 1960'lar Adana'sında yaşanıyor. Aslında herkes kendi durduğu yerden haklı. Babamın eşi de mağdur oldu. Annem de. Ama biz de mağdur olduk.

KARDEŞİM GÜLER SABANCI İLE GURUR DUYUYORUM

Ünlü isim, "Kırgınlığınız var mı?" sorusuna "Çok kırgınım. Bizim hakkımıza el konuldu. Ailenin beni ve kardeşlerimi yok sayması, doğmadan önce alınan kararlar ile maddi ve manevi dışlaması, dışarıya iyi sahiplenici aile pozları verilirken içeride bunun tam tersi yaşandı. Benim itirazım bu maddi ve manevi yok sayılmaya. Adana'da kral bir ailenin çok kolay çözebileceği bir konuyu inatla uzatmayı tercih etti. Garip bir inat var hakkımızı vermemek için. Çok büyük bir para var hakkımız olan ama bunu alabilmek için yıllardır hukuk mücadelesi veriyorum. Sadece ben de değil. 6 kardeş de hakkı olanı alamadı. Kardeşim Güler Sabancı şimdi Sabancı Holding'in başında. Kendisiyle gurur duyuyorum. Ne olursa olsun o benim kardeşim. Çok başarılı, çok çalışkan. Emeğiyle geldi bu noktaya. İş hayatındaki başarılarını hep takdir ediyorum.

BABAM ADINA VAKIF KURACAĞIM

Babam İhsan Sabancı adına vakıf kuracağım. Babam çok kilolu bir insandı. Kilosundan dolayı sağlığı çok etkilenmişti. Obeziteyle mücadeleyle ilgili vakıf kuracağım ve ciddi miktarda oraya bağışta bulunacağım. Geri kalan parayı da 2 evladıma bırakacağım. Miras davasını kazanacağıma inanıyorum. Bizim hakkımız vekalet yoluyla devredilmiş. Vekalet burada kötü niyetle kullanılmış. Ve hakkımız elimizden alındı.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu