Sağlık Bakanlığı 35 bin personel alım detayları araştırılıyor. Binlerce sağlıkçı, bu haberi bekliyordu. Sağlık Bakanlığı personel alımı müjdesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Sağlık Bakanlığı'na bu yıl 15 bini hemşire olmak üzere 35 bin sağlık personeli alımı yapılacak. ÖSYM üzerinden yayımlanacak olan kılavuzla birlikte sağlık personelleri başvuruda bulunabilecek. 

Sağlık Bakanlığı Persoenel Alımı 1

SAĞLIK BAKANLIĞI'NA 35 BİN PERSONEL ALINACAK!

Sağlık Bakanlığı personel ilanı, binlerce atama bekleyen sağlıkçı tarafından sevinçle karşılandı. Duyurunun ardından 2024 Sağlık Bakanlığı 35 bin personel alımı başvurusu için geri sayım başladı. ÖSYM taarafından alınacak Sağlık Bakanlığı personel ilanı için başvuru kılavuzu araştırılıyor. Peki, Sağlık Bakanlığı 35 bin personel alımı başvuruları ne zaman? Kadro ve branş dağılımı belli oldu mu? İşte detaylar..

Sağlık Bakanlığı Persoenel Alımı 5

SAĞLIK BAKANLIĞI 35 BİN PERSONEL ALIMINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURDU

İzmir’de şehir hastanesi ve bağlantı yollarının açılışı töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanlığı’na alınacak 35 bin personelin 15 bininin hemşire olacağını belirtti.

recep-tayyip-erdogan-iletisim-baskanligi

Atama müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Sağlık dedik, şehirlerimizin tamamını binalarıyla, donanımıyla, teçhizatıyla, ambulansıyla en modern sağlık hizmetlerine kavuşturduk. İzmir'de olduğu gibi pek çok yerde faaliyete geçen şehir hastaneleriyle sağlık hizmetlerini dünya standartlarının üstünde bir seviyeye taşıdık.

recep-tayyip-erdogan-tbmm

Yaklaşık 310 bini doktor olmak üzere 1,5 milyona yakın sağlık çalışanıyla bu alandaki insan kaynağımızı güçlendirdik. Önümüzdeki ay kamuya 15 bini hemşire olmak üzere 35 bin sağlık personeli daha alıyoruz. Ülke genelinde 2,5 milyon kişiye evde sağlık hizmeti vererek hizmeti insanımızın ayağına götürdük." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Persoenel Alımı 3

SAĞLIK BAKANLIĞI 35 BİN PERSONEL ALIMI NE ZAMAN?

Sağlık Bakanlığı 35 bin personel alımına ilişkin başvuruların ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi Sağlık Bakanlığı personel alımı bu yıl da ÖSYM'nin başvuru kılavuzunu yayımlamasının hemen ardından başlayacak. ÖSYM tarafından başvuru kılavuzu henüz yayımlanmadı. Kılavuzun bu hafta içerisinde yayımlanması bekleniyor.

kpss-2023-2-tercih-kılavuz-başvvuru-ÖSYM-4

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI HANGİ KADRO VE BRANŞLARDA OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına göre, Sağlık Bakanlığına alınacak 35 bin personelin 15 bini hemşire kadrosunda olacak. Ancak diğer 20 bin personelin hangi kadrolarda olacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

doktor hekim hastane pixabay 1

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIM İLANI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Henüz yeni alımlar ile ilgili başvuru şartları belli olmadı. Ancak geçen yıl yapılan alımlarda yayımlanan kılavuz içerisinde yer alan başvuru şartları şu şekildeydi;

"Sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

doktor hekim hastane pexels

657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

Lise-kpss-ortaöğretim-ne-zaman-14-aralık-2023-3

KPSS 2019/4, KPSS 2019/7, KPSS 2020/4 ve KPSS 2020/5 Tercih Kılavuzlarında belirtilen sözleşmeli pozisyonlara yerleşenlerin, bu kılavuzda belirtilen sözleşmeli pozisyonları tercih etmeleri sistem tarafından engellenecektir.Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır."

Editör: Nurseli Fırat