Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'deki insani krize dikkat çekerek, "Türkiye, Gazze'ye gemi hastane sevk etmeye ve Refah Sınır Kapısı yakınlarına sahra hastaneleri kurarak Filistinli kardeşlerimize yardımcı olmaya hazır." dedi.

Bakan Koca, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Gazze'de sağlık hizmetleri konusunda atılacak adımlar için uluslararası sağlık kuruluşlarıyla istişarelerde bulunduklarını belirtti.

Gazze'de bulunan el-Ehli Baptist Hastanesi'ne gerçekleştirilen saldırı sonrası Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere birçok uluslararası yetkiliyle telefon görüşmeleri yaptığını aktaran Koca, sağlık kuruluşlarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Koca, yaptığı görüşmelere dair şunları aktardı:

"Bölgeye gemi hastane gönderilmesi ya da Refah Sınır Kapısı civarında sahra hastaneleri kurulması konusunda Türkiye olarak hazırız. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile gerçekleştirdiğim görüşmede, bölgenin acil sağlık hizmeti ihtiyacını dile getirdim. Eğer DSÖ bu konuda adım atarsa, yan yana çalışmaya hazırız. DSÖ'nün bu konuda tarihi bir görevi olduğunu vurguladım. DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Ofisi Direktörü Ahmed Al-Mandhari ile yapılan istişareler olumlu sonuçlandı ve Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus ile işbirliği sürecini başlatma kararı aldık."

Koca, Türkiye'nin her zaman masum insanların yanında olduğunu belirterek, "Bu dönem, insanlığın yanında durma kararının alındığı kritik zamanlardır. Biz, sadece vicdanımızın sesini dinleriz ve Filistin halkını kardeş olarak görürüz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA