Türkiye, kanser tedavisinde söz sahibi ülkeler arasına girdi: Eskiden biz yurt dışına giderdik, şimdi onlar geliyor

Günümüz hastalıkları arasında en kötülerinden biri olarak gösterilen kanserde uygulanan tedavi yöntemler, Türkiye'yi sayılı ülkeler arasına soktu. Bir dönem hastalıktan dolayı ABD ve Avrupa'ya gidildiğini kaydeden uzmanlar, Türkiye'nin altyapı ve bilgi donanımı olarak eksiğinin bulunmadığına ve pek çok ülkeden hasta aldığına dikkat çekti. Uzmanlar, sağlık alanında lider ülkelerden olan Küba'dan davet alındığını belirterek Türkiye'deki birikimlerin aktarıldığını ve oradaki kanser aşılarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler aldıklarını söyledi. Ekran Haber özel...

Sağlık 20.11.2022, 06:31
Türkiye, kanser tedavisinde söz sahibi ülkeler arasına girdi: Eskiden biz yurt dışına giderdik, şimdi onlar geliyor

Tüm dünyada "Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı" olarak kabul edilen kasım ayında Türkiye'nin önemli Onkoloji, Fitoterapi ve Ortopedik Onkoloji uzmanları Türkiye'nin kanser tedavisindeki dünü ve bugününü anlattı.

TÜRKİYE, SAYILI ÜLKELERDEN

Beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olan kanserin Türkiye'de tedavi yöntemlerinin dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu ifade eden uzmanlar, altyapı, bilgi ve donanım olarak eksiklerinin bulunmadığını ifade etti.

'ŞİMDİ ONLAR GELİYOR'

Pek çok ülkeden hasta aldıklarını ve bunun sadece coğrafi yakınlık olmadığının altını çizen Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Harzem Özger, şunları söyledi: "Kanserde de diğer hastalıklarda da en iyi yerdeyiz. Bu hastalıktan dolayı yurt dışına gidenlerin sayısı azaldı. Bir zamanlar bu hastalık yüzünden ABD'ye ve Almanya'ya gidilirdi, şimdi buraya geliyorlar.

'ALTYAPI VE DONANIM EKSİKLİĞİMİZ YOK'

Her ailede 1 veya 2 hasta olabileceğine vurgu yapan Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, şu ifadeleri kullandı: "Altyapı, bilgi ve donanım eksiğimiz bulunmamakta. Onkoloji altyapı Avrupa ya da ABD'nin gerisinde değil"

KÜBA'DAN DOKTORLARA DAVET

Dünyada yapılan tedavinin kaleteli bir şekilde Türkiye'de de yapılabileceğine işaret eden Fitoterapi Uzmanı Dr. Hakan Özkul, şöyle konuştu: "Fitoterapide elde ettiğimiz başarılar Küba'daki tıp dünyasının ilgisini çekmiş ve bize davet gönderdiler. Biz hem birikimlerimizi aktardık, hem de Küba'daki kanser aşıları hakkında ayrıntılı bilgi aldık"

GEREKSİZ AMELİYATLAR YAPILMIYOR

Türkiye'deki hastaların tedavi konusunda şanslı olduğunu söyleyen Ortopedik Onkoloji Uzmanı Dr. Ahmet Salduz, şunu söyledi: "Türkiye'de gereksiz ameliyatlar yapılmıyor, hastalara doğru tanılar konuluyor"

banner2
Yorumlar (0)