Uzmanından kritik korona açıklaması!

Son günlerde tüm illerde olduğu gibi Trabzon’da da koronavirüs vakalarında artış yaşanıyor. Bu artışı eylül-ekim aylarında beklediklerini söyleyen Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, artışın beklenenden erken olarak temmuz ayında geldiğini söyleyerek, vatandaşlardan kurallara uymalarını beklediklerini dile getirdi.

SAĞLIK 29.07.2022, 17:10
Uzmanından kritik korona açıklaması!

Trabzon'da yoğun bakımlarda yatan hasta sayısının 32 olduğunu belirten Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, özellikle hatırlatıcı aşı dozunu yaptırmayanların mutlaka yaptırmalarını isteyerek, artan sayılar nedeniyle hastanelerde tekrar yoğun bakımlarda yer açtıklarını söyledi.

Covid vakalarının yüksek sayıda olmasına rağmen hastanelere yansımasının eski ataklardaki gibi olmadığına da dikkat çeken Usta, “Ülkemizde Covid vakalarının artış sürecini yaşıyoruz. Henüz düşüşe geçmemiş, artış yönünde hareketimiz devam ediyor. Bu atağı biz eylül-ekim aylarında beklerken biraz erken olmuş oldu. Her şeye rağmen Covid vakalarının yüksek sayıda olmasına rağmen hastanelere yansıması eski ataklardaki gibi olmuyor ama her şeye rağmen yine de hastanelerimize yatan, yoğun bakımlarımıza yatan daha az da olsa vefat eden hastalarımız maalesef oluyor. Rakamsal boyutlarıyla şu an yoğun bakımlarımızda 32 hastamız bulunuyor. Diğer yoğun bakımlardan kısarak Covid vakalarına yer açmış oluyoruz. Dolayısıyla temiz vakaların olduğu yoğun bakımlarda da zaman zaman sıkışıklıklar maalesef yaşıyoruz” dedi.

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta

"HALKIMIZDAN HASSASİYET BEKLİYORUZ"

Vatandaşlardan kurallara uymalarını beklediklerini kaydeden Usta, "Halkımızdan daha önceki gibi özellikle maske mesafe temizlik kurallarında hassasiyet bekliyoruz. Bunun yanında yüksek oranda aşılı olmuş olmakla birlikte hatırlatıcı dozlarını yaptırmamış olan vatandaşlarımızın da aşı ile birlikte tedbirini toplumsal sağlığa katkı anlamında almasını bekliyoruz. Özellikle bizim aşıda hatırlatıcı dozunu yaptırmamış olanlarla ilgili özellikle 65 yaş üstü olanlarda ciddi bir şekilde hastanelerde yatış oranında artışlar görüyoruz. O anlamda hatırlatıcı dozu da özellikle bizim de hatırlatmamız gerekiyor” diye konuştu.

Aşılama oranında yüzde 85'lerde olduklarını ancak son dönemlerde bu oranda bir düşüş görüldüğünü vurgulayan Usta, “Yüzde 85'lere yakın iki dozunu tamamlayan bir orandaydık ama üzerinden 6 ay geçtikten sonra tekrar hatırlatıcı dozların yapılması gerekiyordu orada ufak bir durağan sürecimiz oldu. Bunu şimdi tekrardan gündeme aldık tekrar vatandaşlarımıza hatırlattık. Son zamanlarda bayramdan sonraki süreçte bir artış yönünde hareket bir hareketimiz var. Bunun daha da hızlı daha da yüksek sayılarda olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

FINDIK SEZONUNA DİKKAT!

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, fındık sezonunun yaklaşmasıyla birlikte şehir dışından gelenlerle birlikte nüfusun artacağını da belirterek şunları söyledi: “İlimiz o anlamda dış nüfusta hareketi çok fazla olan bir il. Şu anda, bayram süresinde, sonrasında yine fındık sezonunda sürekli bir hareket içerisindeyiz. Bu hareketin olması gayet doğal, ilimiz yaz turizminde ve dışardaki insanımızın gelme dürtüsünde olduğu bir il. Bundan ziyade insanların kalabalıkların olduğu yerlerde maske, mesafe kurallarına uymalarını bekliyoruz. Covid'in kime ne yapacağını bilmiyoruz. Şu an hastanelerimizde 0-2 yaş grubunda 3 tane hastamız yoğun bakımda yatıyor. Dolayısıyla ne olacağını bilmediğimiz bir hastalıkta tedbirli olmamız gerekiyor. Nüfusun yaşlı olan bir kesimi de var. Mikrobu onlara getirip virüsü bulaştırma ihtimalimiz de yüksek. Dolayısıyla kendimize bir şey olmaması etrafımızdakilere bir şey olmayacağı anlamına gelmediği için topyekûn dikkat gerekiyor.”

banner2
Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu