Süper Lig'e bu sezon yükselen ve henüz istenilen başarıyı gösteremeyen Samsunspor, sıkıntılı günler yaşamaya devam ediyor. Geçmiş dönem futbolcusu Arvydas Novikovas ile FIFA’lık olan ve 2 dönem transfer yasağı alan Karadeniz ekibi, CAS'ta savunma yaptı. Kulüp, cezanın kış transfer dönemi sonrasına ertelenmesini talep etti.

Trendyol Süper Lig ekiplerinden Yılport Samsunspor, Arvydas Novikovas ile sözleşme feshi konusunda FIFA ile davalık olmuştu. Futbolcunun alacağını davadan önce yatıran Samsunspor, “Tek taraflı fesih konusunu alışkanlık haline getirdiği ve önceki sözleşme fesihleri dikkate alınarak” 2 dönem transfer yasağına çarptırılmıştı. Konuyu CAS’a taşıyan kırmızı-beyazlılar ilk duruşmada kendini savundu.

FIFA'NIN HAKSIZ KARARINA İTİRAZ EDİLDİ

Samsunspor'dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Önceden bilgilendirdiğimiz üzere, eski futbolcumuz Arvydas Novikovas ile sulh yoluyla anlaşmamıza rağmen FIFA tarafından haksız bir şekilde tarafımıza transfer yasağı cezası uygulanmıştı. Ardından, Kulüp avukatlarımız FIFA’nın haksız kararına karşı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuruda bulunmuştu.

Kulüp Avukatlarımız ve İsviçreli Avukatlarımız bugün İsviçre’de yaklaşık beş saat süren CAS duruşmasına katılmış ve olayı FIFA avukatları ile CAS hakemlerine açıklamıştır. İlgili CAS kararının Aralık ayı sonuna kadar açıklanması beklenmektedir.

Avukatlarımız ayrıca, kararda gecikme olması ihtimalini dikkate alarak; ilgili karar açıklanana kadar önümüzdeki kış transfer döneminde transfer yasağının uygulanmamasını talep etmişlerdir. Söz konusu hususta hukuki çalışmalar titizlikle devam etmekte olup, bu süreçte kamuoyu ve tüm taraftarlarımız bilgilendirilmeye devam edilecektir.”

Samsunspor 2022-2023 sezonu yaz transfer döneminde Büyükşehir Belediye Erzurumspor forması giyen Litvanyalı orta saha oyuncusu Arvydas Novikovas ile bedelsiz olarak 2+1 yıllık anlaşmaya varmış ancak yarım sezon sonra oyuncu kadro dışı bırakılarak, sözleşmesi feshedilmişti.