Balıkesir'de motokurye üniversite öğrencisi Ata Emre Akman'ın bıçaklanarak öldürülmesi olayıyla ilgili 17 yaşındaki sanık E.Ö. ve azmettirici olduğu iddia edilen babası Orhan Ö.'nün yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı.

SEGBİS İLE İFADE VERDİ

Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçlamasıyla yargılanan E.Ö., tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi. Duruşmaya, "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçlamasıyla yargılanan baba Orhan Ö., maktul Ata Emre Akman'ın babası emekli albay Erol Akman, annesi Zuhal Akman ve taraf avukatları da katıldı.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 1

E.Ö.'NÜN SAVUNMASI

E.Ö., savunmasında babaannesinin kendisini büyüttüğünü belirtti. Sanık, babasının önceki partneri Sultan D. ile 2013 yılında çeklerinin çalınması nedeniyle anlaşmazlık yaşadıklarını iddia etti.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

E.Ö., Sultan D.'nin evini taşladığına dair şikayet bulunduğunu ancak böyle bir eylem gerçekleştirmediğini ifade etti. Sultan D.'nin babasının yönlendirmesiyle kendisine küfrettiği iddialarının gerçek olmadığını belirten E.Ö., "Babamla Sultan hakkında özel bir konuşmamız ya da görüşmemiz olmadı" dedi.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 3

OLAY GÜNÜNÜ ANLATTI

Olay günü babası ve arkadaşlarıyla Edremit Körfezi'ne gittiklerini ve gün boyu yaklaşık 20 bira içtiğini anlatan E.Ö., gece 23.30 sularında eve döndüklerini söyledi. Babasının uyuyakaldığını, kendisinin ise balkonda sigara içtiğini belirtti.

SALDIRIYI DETAYLANDIRDI

E.Ö., Sultan'ın kızı Hazel'in mesajını gördüğünü ve bu sırada Sultan'ın sürekli hakaretlerinin aklına geldiğini söyledi. Masa üzerinde duran bıçağı alarak dışarı çıktığını ifade eden E.Ö., yolda bir taş da aldığını ancak alkolün etkisiyle taşı düşürdüğünü anlattı. Binaya giren genç birini gördüğünü ve ona Sultan'ın evine neden geldiğini sorduğunu belirtti. Tartışma sırasında bıçağı bir defa salladığını hatırladığını ve sonrasında elindeki kanları gördüğünü söyledi.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 2

12 YAŞINDAN BERİ ALKOL ALIYORMUŞ

Mahkeme başkanının, maktule 25 defa bıçak salladığını ve 15'inin isabet ettiğini söylemesi üzerine E.Ö., "O gün neyin etkisiyle böyle davrandığımı hatırlamıyorum" dedi. E.Ö., 12 yaşından beri alkol kullandığını ve olay öncesi babasının herhangi bir yönlendirmesinin olmadığını belirtti.

BABANIN SAVUNMASI

Sanık Orhan Ö. ise Sultan D. ile bir süre dini nikahlı yaşadıklarını, bir çocukları olduğunu ve ayrıldıklarını anlattı. Sultan D.'nin başka biriyle evlendiğini ve aralarında eskiye dayanan sürtüşmeler olduğunu söyledi.

“KENDİNİ DE YAKTIN, BENİ DE YAKTIN”

O gece eve döndüklerinde uyuduğunu ve daha sonra polislerin geldiğini belirten Orhan Ö., karakolda oğluyla karşılaştığında ona "Niye adama zarar verdin? Kendini de beni de yaktın" dediğini ifade etti.

Motokurye Ata Emre Akman Katilin Babasi Orhan O 29052024 3

MAKTULÜN AİLESİ ŞİKAYETÇİ

Maktulün annesi Zuhal Akman, oğlunun Balıkesir'de öğrenim gördüğünü ve olaydan sonra kurye olarak çalıştığını öğrendiğini belirtti. Zuhal Akman, oğlunu canice katleden sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

BABA EROL AKMAN'IN TEPKİSİ

Baba Erol Akman ise ifadelerde oğlunun adının geçmemesi üzerine sanıklara tepki göstererek, en ağır şekilde cezalandırılmalarını istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Sultan D. ve diğer tanıkların dinlenilmesiyle devam eden duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 4

OLAYIN GEÇMİŞİ

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Ata Emre Akman, 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokağı'nda motokurye olarak çalıştığı firmaya sipariş edilen pizzayı teslim etmek üzere görevliydi.

PİZZA TESLİMATI SONRASI SALDIRI

Pizzayı teslim ettikten sonra motosikletine doğru yürüyen Akman, 17 yaşındaki E.Ö. tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırı sonucu Akman olay yerinde hayatını kaybederken, kaçan E.Ö. kısa sürede polis ekipleri tarafından yakalandı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı, katil zanlısı E.Ö. hakkında "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Ayrıca, E.Ö.'nün yaşı nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun "Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişiler" için öngörülen cezai indirimin uygulanması istendi. Bu maddeye göre, E.Ö.'ye 14 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

AZMETTİRİCİLİK SUÇLAMASI

İddianamede, E.Ö.'nün babası Orhan Ö. için de "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Ayrıca, Orhan Ö.'nün alt soy ilişkisi nedeniyle suça azmettirme hali dikkate alınarak cezasının artırılması istendi.