Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı tarafından “göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti ile mücadele” kapsamında yasa dışı yollarla Türkiye'ye giriş yapmaya çalışan organizatör ve düzensiz göçmenlerin yakalanması amacıyla çalışma başlattı.

Ekiplerce yapılan operasyonda göçmen kaçakçılığı yapan 3'ü kamu görevlisi, 5'i organizatör olmak üzere 8 kişi yakalandı. Operasyonda 34'ü Suriye uyruklu, 5'i Rusya uyruklu toplam 39 düzensiz göçmen yakalandı.

sanliurfa-op-7-ekim-2023-1

ARAÇLARINA DA EL KONULDU

Kamu görevlileri ve organizatörler gözaltına alınırken düzensiz göçmenlerin 38’i Şanlıurfa İl Göç Müdürlüğüne teslim edildi. Olayda göçmen kaçakçılığında kullanıldığı tespit edilen 2'si minibüs 3 araca el konuldu.

MEMURLARLA ANLAŞIP, TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ TAŞIDILAR

Öte yandan organizatörlerin, gümrük muhafaza memurlarının da içinde bulunduğu olayda kullandıkları yöntemler de ortaya çıktı. Ekipler yaptıkları çalışmada insan kaçakçılarının, "VİP" olarak isimlendirdiği taşıma yöntemiyle özel şirkete ait araçları kullandığı belirlendi. Ayrıca, düzensiz göçmenlerle birlikte 5 ile 15 bin dolar arasında para karşılığı DEAŞ, PKK, PYD ve YPG gibi terör örgütü mensuplarını taşıdıkları da tespit edildi.