Ekiplerin başarılı operasyonu ile kiliseye saldırı düzenleyen ve bir kişinin ölümüne neden olan DEAŞ’lı teröristler Başakşehir'de saklandıkları dairede yakalandı. Operasyon anındaki yakalama görüntülerine ise Ekran Haber ulaştı. Saklandıkları dairede operasyonla yakalanan DEAŞ’lı teröristler gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Dün İstanbul Sarıyer'de bulunan Santa Maria Kilisesi’ndeki ayin sırasında silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırı sonucunda o sırada kilisede bulunan Tuncer Cihan hayatını kaybetti. Saldırı anına ilişkin görüntüler de basınla paylaşıldı.

SALDIRGANLARDAN BİRİNİN SİLAHI TUTUKLUK YAPTI

Silahlı saldırıya ilişkin görüntülerde, saldırganlar Tacikistan uyruklu A.K. ile Rus uyruklu D.T'nin ana kapıdan girdikten sonra bir süre kendi aralarında konuştukları görülüyor. Kayıtlarda, saldırganların kilisenin iç kapısını açıp içeriyi kontrol etmeleri, 1 kişinin içeri girmesinin hemen ardından saldırıyı gerçekleştirdikleri yer alıyor. Görüntülere saldırganlardan birinin tutukluk yapan silahı kurmaya çalışması ve saldırının ardından kaçmaları yansıyor.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN TUNCER CİHAN'IN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Santa Maria Kilisesi'nde dün ayin sırasında yaşanan silahlı saldırıda hayatını kaybeden Cihan için Nurtepe Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi.

İMAMOĞLU VE RUHANİ REİS PALİNURO DA TÖRENE KATILDI

Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro, Kağıthane Kaymakamı Niyazi Erten ile Cihan'ın ailesi ve yakınları katıldı. Palinuro ve İmamoğlu, Cihan'ın yakınlarına baş sağlığı dileklerini iletti.

İMAMOĞLU: HEPİMİZE YAPILMIŞ BİR SALDIRIDIR

İmamoğlu, taziyenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Orada saldırıya uğrayan herkes bizim insanımız, vatandaşımız. Çok üzgünüz. Yaralarımızı saracağız. Bu hepimize yapılmış bir saldırıdır." dedi. Teröre karşı dik bir duruş sergileyeceklerini ifade eden İmamoğlu, "Eminim ki devletimizin tüm kurum ve kuruluşları teyakkuz halinde teröre geçit vermeyecek. İstanbul terör ile anılacak bir şehir değildir. İstanbul inançların kardeşliğiyle anılacak bir şehirdir. Bu tür saldırılara karşı 86 milyon insanımızla karşı koymaya hazır bir milletiz." diye konuştu.

Editör: Halide Tonga