Şırnak Valiliği, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere müdahale ve seçimleri sabote etme amacı ile yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapan Dorşin Botan kod adlı terörist Ç.G.'nin, jandarma ekiplerinin operasyonuyla yakalandığını bildirdi.

OPERASYON BAŞARISI

Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada, Şırnak İl Jandarma Komutanlığınca kentte gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğü vurgulandı. Açıklamada, bu çerçevede 21 Mart'ta kent merkezinde yapılan bir operasyonda, "silahlı terör örgütüne üye olma suçundan" aranan ve Türkiye’ye illegal yollardan giriş yaparak terör örgütü YPS'nin faaliyetlerini yönetmek ve seçimlere müdahale etmek maksadıyla görevlendirilen bölücü terör örgütü mensubunun yakalandığı kaydedildi.

Jandarma Sirnak Pkk Dorsin Botan Yakalandi 26032024 Iha 2

TERÖRİSTİN GEÇMİŞİ

Açıklamada, teröristin Dorşin Botan kod adlı Ç.G. olduğunun belirlendiği ve geçmişine ilişkin detayların olduğu ifade edildi. Ç.G.'nin 2009 yılında bölücü terör örgütüne katılarak terör faaliyetlerine başladığı, Kuzey Irak Gare alanında bulunduğu, 2011 yılında Kandil’de, 2015-2017 yılları arasında Suriye/Derik bölgesinde sözde karargâhta sorumlu düzeyde YPJ komutanı olarak görev yaptığı, daha sonra 2019-2020 yıllarında sözde Şengal saha komutanı olduğu ve BTÖ faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi.

YAKALANMA VE İDARİ İŞLEMLER

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan başarılı operasyon sonucunda yakalanan Ç.G., Şırnak Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla gözaltına alındı. Halkın huzur ve güvenliği için terörle mücadele kararlılıkla sürdürülecek ve terör örgütlerine karşı her zaman en etkin mücadele verileceği vurgulandı.

Editör: Mevlüt Peker