Ekran Haber'in edindiği bilgiye göre, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele ekiplerince; şüpheli şahısların sahte web sitesi kurarak dizi ve filmlerde rol alıp oyuncu olmak isteyen vatandaşları dolandırdığı bilgisi alındı. Alınan bilgi üzerine harekete geçen Jandarma ekipleri söz konusu siteyi incelemeye aldı.

OYUNCU OLMAK İSTEYENLERİ HEDEF ALMIŞLAR

Şüphelilerin sahte ajans ve sahte web sitesi kurduğu, dizi ve filmlerde oynayarak oyuncu olmak isteyen vatandaşlardan kayıt ücreti adı altında para aldığı, bu paraları başka hesaplara aktardıkları, dolandırıldığını anlayan kişilerin sistemden çıkış yapmak istemesi üzerine daha fazla para istedikleri belirlendi. 

3 AYRI ADRESE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Jandarma ekipleri tarafından yapılan GSM kayıtları, banka hesap hareketleri, ATM çekim görüntüleri, sosyal medya araştırmaları ve yaklaşık (2) ay süren fiziki takip neticesinde; şüphelilerin kimlik ve adres bilgilerini belirlendi. İstanbul, Eskişehir ve Mardin illerinde bulunan 3 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler; çok sayıda cep telefonu, sim kart, bilgisayar, banka kartı ve yüklü miktarda nakit para ele geçirdi. 

Yakalanan 6 şüpheli, “Nitelikli Dolandırıcılık Suçunu Bilişim Sistemlerini Kullanarak İşlemek” suçundan çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.