Yaz mevsiminde hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesiyle birlikte Denizli'deki Başkarcı Mahallesi, vatandaşların uğrak noktası haline geliyor. Kent merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta bulunan mahallenin sıcaklık farkı ise hissedilir derecede. Mahallede özellikle akşam saatlerinde yaşanan yoğunluk dikkatlerden kaçmazken, vatandaşların diğer bir serinleme yöntemi de karlı şuruplar oluyor. Kış aylarında Başkarcı Dağı'ndan toplanıp muhafaza edilen karlar, yazın ise farklı aromalı şuruplarla servis ediliyor.

Surup1
 

“DAĞDAN TOPLANAN KARLARI MÜŞTERİLERE SERVİS EDİYORUZ”

Temmuz ayı itibariyle sıcaklıkların yükselmesiyle misafirlerinin yoğunlaştığını belirten Ali Rıza Kuru, “Sıcaktan aşağıda bulanan buraya geliyor. Karlı şuruplarımız leziz, soğuk, buz gibi. Serinlemek isteyenler buraya geliyorlar. Dağdan toplanıp, soğuk hava deposunda saklanıp tekrardan bize geliyor. Bizlerde burada müşterilerimize ikram ediyoruz. Temmuz ayı itibariyle daha yoğun oluyor. Vatandaşlar Denizli'de sıcaktan bulananlar buraya akın ediyor. Bizlerde onları en iyi şekilde karlı şuruplarımızla serinletiyoruz. Kışın dağdan toplanan karları burada en güzel şekilde sunuyoruz” dedi.

B U Z

“BÖYLE BİR MAHALLEMİZ OLDUĞU İÇİN MUTLUYUZ”

Sıcak havadan bunalarak Başkarcı Mahallesi'ne geldiklerini ifade eden Mehmet Kocaeyüp, “Çaybaşı Mahallesi'nden geldik. Hatta buraya gelirken yolda hemen havanın değiştiğini anlarsınız. Böyle bir mahallemiz olduğu için çok mutluyuz. Kışın özellikle toplanıp toprağa gömüldükten sonra çıkartılıp burada doğal olarak karlı şurup yapılıp serinlemek keyifli oluyor” diye konuştu.

Editör: Cem Kayalar