Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail güçlerinin, içerisinde hareket eden her şeyi hedef alması nedeniyle Şifa Hastanesi hizmet dışı kaldı.” denildi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, "Şifa Hastanesindeki oksijen makinelerinin durması nedeniyle bazı hastaları kaybettik." bilgisini verdi.

GAZZE'DEKİ ŞİFA HASTANESİ'NE BOMBALI SALDIRI

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nde bulunan Şifa Hastanesi'nin ameliyathane bölümünü hedef aldı. Gazze İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, bu saldırı İsrail'in "askeri amaçlarla kullanıldığı" iddiasıyla gerçekleştirildi, ancak Gazze hükümeti bu iddiaları reddediyor.

FİLİSTİNLİLERİN ZORLA GÖÇ ETTİRİLMESİ VE HAN YUNUS SALDIRISI

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde, zorla göç ettirilmiş Filistinlilerin bulunduğu bir evi bombaladı. Filistin İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hava saldırısına maruz kalan evin Han Yunus'un doğusundaki Absan el-Cedide beldesinde Şahin ailesine ait olduğu belirtildi. Saldırılar, Gazze Şeridi'ndeki insani durumu daha da kötüleştiren eylemler olarak değerlendiriliyor ve uluslararası toplumda endişe yaratıyor.

ACİL DURUM VE CENAZELERİN DEFNEDİLMESİ

Gazze Şeridi'ndeki Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Selmiye, İsrail ordusunun süregelen saldırıları nedeniyle hastanede biriken cenazelerin, hastane yerleşkesinde toprağa verilmesi planlandığını açıkladı. Ebu Selmiye, hastanenin ağır bombardıman altında olduğuna ve cenazelerin defnedilmesi için başka bir çözüm bulunamadığına dikkat çekti.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Ebu Selmiye, dünya ülkelerinin İsrail'in Gazze'deki hastanelere yönelik saldırılarına sessiz kaldığını belirtti ve "Bizim ölümle aramızda saatler kaldı. Dünya ise bizi izlemekle yetiniyor, bizler sayılardan ibaret değiliz." diyerek uluslararası topluma çağrıda bulundu.

HASTANEDEKİ KRİTİK DURUM

Hastane yetkilileri ve çalışanları, İsrail güçlerinin hastane yerleşkesinde hareket eden herkesi hedef aldığını ifade ediyor. Şifa Hastanesi'nde görevli bir doktor, hastanenin bitişiğindeki binaların bombalandığını ve durumun son derece kritik olduğunu belirtti.